Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone XR je prý navzdory  zprávám o utlumení výroby nejprodávanějším iPhonem
Zdroj: Apple

V posledních týdnech se objevovala celá řada zpráv o tom, že se iPhonu XR nedaří dle představ Applu a že je utlumována jeho výroba. V důsledku těchto zvěstí znatelně padala hodnota akcií celé řady firem z Asie, které jsou do výroby iPhonu zapojené. Zářným příkladem byl pád akcií Foxconnu, který je přes svou velikost značně závislý právě na dodávkách pro Apple.

O to překvapivější bylo, když se šéf produktového marketingu Applu Greg Joswiak v rozhovoru pro CNET vyjádřil, že je iPhone XR nejprodávanějším iPhonem. Lépe než ostatním modelům se mu prý dařilo zatím každý den od chvíle, kdy je v prodeji. Joswiak tak očividně reaguje právě na četné zprávy o neúspěchu nejnovějšího iPhonu.

Problém ovšem je, že Apple již nebude zveřejňovat čísla o tom, kolik iPhonů prodal. Firma to ohlásila při posledním zveřejňování finančních výsledků, kdy zároveň oznamovala pokles počtu prodaných telefonů. Vypadá to tedy, že se nedozvíme, zda byl Joswiak ve svém vyjádření stoprocentně upřímný. Je navíc těžké rozklíčovat, co přesně tato informace znamená. Může to znamenat, že se iPhonu XR nakonec daří solidně, ale možné vysvětlení je také to, že drahé iPhony XS a XS Max jsou na tom s prodeji opravdu špatně.

Letošní iPhony jsou opět nejdražší v historii a i „levný“ iPhone XR startující na 22 490 korunách je dražší, než byl jakýkoli základní model v historii firmy. iPhone XS pak startuje na takřka 30 000 a XS Max je v základu ještě o 3 000 dražší. Letošní rok je tedy pro Apple v podstatě zkouškou, kam až může s cenou zajít. Snadno se tedy může stát, že dají zákazníci firmě konečně najevo, že již překročila meze cen, jež jsou ochotni akceptovat.

Konkurence ze strany Androidu ostatně rychle roste a telefony se systémem od Googlu jsou oproti iPhonům často napřed, minimálně třeba z hlediska konstrukce. Svět navíc postupně dobývají progresivní čínské značky, které se dostávají již i do Spojených států, což bylo ještě před pár lety zcela nepředstavitelné. Zákazníkům čínské firmy jako Huawei či Xiaomi často nabízejí špičkovou výbavu za zlomek ceny iPhonu.

Pravdou ale je, že nikdo nevydělává na telefonech tak dobře jako právě Apple. Tomu se neustále daří zvyšovat průměrnou cenu prodaného zařízení a poslední čtvrtletní ukázaly, že firma klidně může prodávat méně zařízení a stejně na nich vydělá více než v předešlém období. Otázkou je, kam až může firma Tima Cooka ceny šponovat bez toho, aby se dostala do problémů.

Komentáře