Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Samořídícím autům stále nevěřím, říká spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Ztrácí důvěru i v Teslu
Foto: Cage Skidmore / Flickr

Autonomní technologie jsou jedním z nejskloňovanějších pojmů, když přijde řeč na budoucnost přepravy. Již nyní existuje několik výrobců v čele s automobilkou Tesla, kteří se snaží možnost samořízení, respektive plnohodnotného autopilota, dostat mezi běžnou veřejnost. Současně se však vyskytuje i celá řada lidí, jež této vizi zkrátka nevěří. Mezi nimi je i Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu.

Ten na téma autonomních vozů vedl diskuzi s reportérem serveru CNBC, kterému sdělil jeho skepsi z tohoto trendu. Podle něj totiž samořídící technologie stále nejsou na úrovni, jež by zaručovala bezpečnou a obecně funkční přepravu. „Nevěřím samořídícím autům. Nemyslím si, že je aktuálně možné, aby vozy jezdily samy. A bez volantu,“ dodává Wozniak.

Tesla Model 3 (Foto: Tesla)

On sám je nicméně majitelem vozu od Tesly vizionáře a podnikatele Elona Muska, která myšlenku samořídících aut prakticky rozšířila mezi širší veřejnost a která se neustále snaží ve svých vozech pilovat funkci autopilota. „Tesla dělá tolik chyb, což mě utvrzuje v názoru, že auta bez volantu a se schopností samy řídit tady jen tak nebudou,“ říká svůj názor Wozniak na Muskovu automobilku.

K Tesle má Wozniak i konkrétnější výhrady, které směřují na zmíněnou kontroverzní funkci Autopilot. „Tesla žádného autopilota nemá. Říkají tomu ‚beta’… Omlouvám se, ale jaká společnost pošle ven funkci a nazve ji betou? To se nepočítá,“ komentuje Wozniak a dodává, že Muskovým vizím již příliš nevěří.

Podle Wozniaka na samořídící auta nejsou připravena ani samotné cesty, které jsou na takové technologie „lidsky nedokonalé“ (Foto: Thomas Hawk / Flickr)

Na druhou stranu uznává, že takové technologie se mohou hodit spíše pro konkrétní účely jako například změna jízdních pruhů, rozpoznávání barev na semaforu nebo zastavení na „stopce“. Ostatně toto má umět i Autopilot ve vozech od Tesly. To je podle Wozniaka maximum, co zatím samořídící systémy dokážou.

Komentáře