Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tim Cook: Mobilní zařízení má o uživateli neskutečné znalosti, Apple je ale jako firma nepotřebuje
Foto: Apple

Generální ředitel Applu Tim Cook promluvil v pořadu Axios na HBO a otřel se o mnoho zajímavých témat. Na přetřes přišla ranní rutina Cooka, jeho pohled na regulaci týkající se ochrany soukromí uživatelů i problematika diverzity v Silicon Valley nebo rozšířená realita.

Tim Cook v rozhovoru hovořil o tom, jak vypadá jeho běžné ráno, a nutno podotknout, že jeho každodenní odhodlání by mu mohl kdekdo závidět. Šéf Applu prý denně vstává před 4. hodinou, hodinku stráví čtením zpětné vazby ze strany uživatelů a následně vyráží do posilovny, což mu prý pomáhá držet na uzdě stres.

Šéf Applu byl v průběhu rozhovoru dotazován, zda se nebojí, že produkty jeho firmy způsobují osamělost. Tato obava dle nejrůznějších průzkumů není neopodstatněná. Cook ovšem připomněl, že se závislostí na mobilních telefonech jeho firma bojuje a zrekapituloval novinku s názvem „Čas u obrazovky“.

Tu firma implementovala do aktuální verze mobilního operačního systému iOS s pořadovým číslem 12 a její podstatou je vedení přehledných statistik o tom, kolik času tráví uživatel na telefonu, kolikrát za den jej zvedne, v jakých aplikacích tráví největší část dne a podobně. Novinka pak umožňuje nastavení různých limitů a přinucení tak sebe sama k disciplíně.

„Rozhodli jsme se, že naše role spočívá v tom, abychom dali uživatelům informace a nástroje k tomu, aby mohli mít svůj čas na telefonu pod kontrolou. U mne byste zjistili, že trávím na telefonu mnoho času, ale postupně klesá číslovka údaje o tom, kolikrát denně telefon uchopím. Tuto funkcionalitu jsme vestavěli přímo do operačního systému.“

Stejně jako v ostatních rozhovorech z poslední doby, i tentokrát přišla řeč na regulaci týkající se ochrany soukromí uživatelů. „Obecně regulacím příliš nefandím. Věřím v sílu volného trhu. V případech, kdy volný trh nefunguje, si to ale musíme přiznat. A tady zkrátka nefunguje. Myslím si, že je nevyhnutelné, aby v této oblasti nějaká regulace existovala. Věřím, že vláda a Kongres přijdou s řešením,“ komentoval problematiku Cook. Zároveň šéf Applu dodal, že by technologické firmy měly tuto regulaci přijmout.

Data pouze v telefonu

„Tady nejde o to vybírat si mezi ochranou soukromí a profitem, nebo mezi ochranou soukromí a inovací. To by bylo špatné rozhodování. Mobilní zařízení má o svém uživateli neskutečné znalosti, ale my jako firma tyto poznatky nepotřebujeme,“ narážel Cook na rozdíl mezi Applem a konkurencí. Tim Cook na každé prezentaci, v rámci které jsou představovány nové funkce, klade důraz na to, že u zařízení Applu jsou důvěrné informace o uživateli využívané k personalizaci obsahu a funkcí ukládány v šifrované podobě na daném zařízení a nejsou odesílány na servery Applu.

Foto: ICDPPC

Apple (alespoň dle svých prohlášení) na ochranu soukromí uživatele hodně dbá a proklamuje, že data o svých uživatelích nepotřebuje. Na rozdíl třeba od Googlu nebo Facebooku se totiž firma živí prodejem hardwaru a služeb, nikoli reklamou. Nepotřebuje tedy širokou škálu informací o uživatelích, díky kterým by mohla reklamu lépe cílit a prodávat.

V návaznosti na to byl ovšem Cook dotázán, zda tyto proklamace trochu nedegraduje fakt, že Apple za úplatu ve výši miliardy dolarů používá Google coby výchozí vyhledávač na iOS. Šéf Applu nicméně tuto dohodu obhajoval. Připomněl opatření, kterým Apple chrání soukromí uživatelů při pohybu na webu, a zároveň připustil, že Google je zkrátka nejlepší vyhledávač.

„Za prvé si myslím, že jejich vyhledávač je zkrátka nejlepší, a za druhé, podívejte se, jaká opatření jsme pro bezpečnost uživatelů učinili. Zavedli jsme soukromé prohlížení webu i chytrou prevenci sledování uživatelů. Přišli jsme s funkcemi, které uživatelům denně pomáhají chránit své soukromí.“

Foto: Apple

Tim Cook byla pak dotázán rovněž na problematiku diverzity v Silicon Valley a jeho odpovědí bylo, že v tomto směru cítí optimismus. Apple totiž podle něj již zdaleka není sám, kdo se v této oblasti snaží o změnu a zlepšení. „Myslím si, že je Silicon Valley otevřené v přijímání mnoha odlišných lidí z mnoha oblastí života, ale ze 100 % souhlasím, že z genderového pohledu Valley i technologický svět jako takový zaspaly. Do řešení ale investujeme mnoho energie, ptáme se sami sebe, jak bychom mohli situaci zlepšit. Věřím, že ostatní dělají totéž. Aktuálně jsem již přesvědčen, že časem přijde skutečné zlepšení.“

Co se týče Cookovy vize do budoucna, šéf Applu hodně sází na rozšířenou realitu. Věří, že technologie bude v budoucnu sloužit k umocňování lidských prožitků a dovedností, s čímž rozšířená realita hodně pomůže. „Za pár let si již nebudeme umět život bez rozšířené reality představit, bude to základní kámen celé platformy,“ věří Cook.

Komentáře