Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Trump je v rámci obchodní války s Čínou připraven zatížit iPhony i MacBooky 10% clem
Foto: Cage Skidmore / Flickr

Mezi Čínou a administrativou Donalda Trumpa panuje na poli ekonomické politiky jisté pnutí. Nyní ale situace eskaluje natolik, až hrozí, že se obchodní válka značnou měrou dotkne i Applu. Prezident Spojených států amerických totiž chce uvalit dovozní cla na všechny produkty dovážené z Číny, a to včetně iPhonů.

Pro The Wall Street Journal Trump uvedl, že je připraven uvalit clo na všechny produkty přivezené z Číny, na které celní poplatky doteď uvaleny nebyly. Zároveň chce zvýšit clo u těch výrobků, které jím již zatíženy jsou, a to z 10 na 25 procent. Prezident byl přímo dotázán i na to, zda se tento plán vztahuje i na iPhony a počítače dovezené z Číny. Trump na to řekl, že 10% clo lidé velmi snadno ustojí.

Foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump chce tímto krokem zatraktivnit americké produkty a motivovat firmy, aby vyráběly na domácí půdě. Tomu se ovšem firmy brání a pro mnohé z nich by byl přesun výroby do Spojených států enormně nákladný. U masově vyráběných produktů jako jsou iPhony by byl přesun nesmírně náročný, protože aktuálně ve Spojených státech dostatečná výrobní kapacita, kterou by Apple mohl využít, nejspíš zkrátka reálně neexistuje.

Foto: Apple

Obchodníci na čínské i americké straně se samozřejmě snaží lobbovat za to, aby cla zaváděna nebyla a aby byla odstraněna ta současná. Trump ale v tomto ohledu vypadá značně neústupný. „Dohodneme se pouze v případě, že se Čína otevře konkurenci ze strany USA,“ sdělil Donald Trump pro WSJ.

Komentáře