Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zprávy o nízké poptávce po iPhonu XR poškodily mnoho dodavatelů Applu
Jony Ive, šéfdesignér Applu, a Tim Cook si prohlíží nový iPhone XR

Apple je obrovský prodejce hardwaru a z toho samozřejmě plyne, že je na něm závislá řada dodavatelů. Není tedy překvapením, že jakmile se objevila zpráva o snižování výroby iPhonu XR, hodnota akcií řady asijských firem navázaných na Apple se podstatně snížila.

Pokles v příslušné oblasti akciové trhu nastartovala zpráva serveru Nikkei, podle kterého iPhone XR neplní prodejní očekávání a Apple tedy přistoupil k omezení výroby modelu. To se negativně podepsalo na hodnotě akcií samotného Applu, ale pochopitelně na to doplatili i asijští výrobci a dodavatelé, kteří se na výrobě iPhonů podílejí.

Foto: Steve Jurvetson / Wikimedia Commons

Pokles 3,4 procenta zaznamenal například Foxconn, jeden z nejznámějších dodavatelů cupertinské firmy. Apple je pro Foxconn největším zákazníkem a výkyvy ve výrobě iPhonů na něj tedy přirozeně mají velký dopad. Ještě hůře se zvěsti o redukci výroby modelu XR podepsaly na taiwanském výrobci Pegatron, jehož akcie poklesly o 4,6 %.

Pádu o 6,3 % se dočkal i výrobce kamerových čoček Largan Precision či firma Flexium Interconnect a 3,5 % hodnoty ztratily i akcie hongkongské společnosti AAC Technologies, která dodává akustické součástky.

Co se týče samotného Applu, jeho akcie ztrácejí již 5 týdnu v kuse a v pátek zažily dokonce denní pokles o 6,6 %. Hlavním důvodem je, že Apple nenaplnil očekávání analytiků spojená s počtem prodaných zařízení. V důsledku toho Apple přišel o punc „bilionové“ firmy. Zvěsti o nízké poptávce po iPhonu XR samozřejmě firmě ještě o něco přitížily. Důležité ovšem bude hlavně to, jak bude firmě dařit během závěrečného svátečního kvartálu, protože během Vánoc jsou prodeje přirozeně nejvyšší.

Komentáře