Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple bude vyrábět iPhony v Indii, chce uspět na tamním trhu a minimalizovat dopady Trumpovy politiky
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Indie je nejlidnatější demokratickou zemí světa a zároveň rychle rostoucí ekonomikou. Firmy proto v zemi a její zvedající se kupní síle přirozeně vidí velký potenciál, což platí i o Applu. Kalifornské společnosti s Timem Cookem v čele se nicméně zatím v Indii nedaří uspět tak, jak by se firmě a jejím investorům líbilo. Apple má v zemi, která je považována za nejrychleji rostoucí trh se smartphony na světě, tržní podíl okolo 1 %. Agentura Reuters nicméně přišla se zajímavou zprávou, která ukazuje, že Apple chystá kroky, jež by situaci mohly pomoci zvrátit.

Podle zprávy Reuters Apple již během roku 2019 zahájí výrobu iPhonů v Indii, přičemž vyráběny zde budou i aktuální top-modely. Firma v zemi dosud vyráběla jen starší a levnější modely iPhone SE a iPhone 6s, o jejichž produkci se starala továrna Wistron. Nyní má ale v Indii začít vyrábět telefony i největší zakázkový výrobce hardwaru Foxconn.

iPhone SE

Foxconn dle vyjádření ministra průmyslu státu Tamil Nadu na jihovýchodě Indie zainvestuje do továrny ve městě Sriperumbudur, kde firma již nyní vyrábí zařízení pro čínskou firmu Xiaomi. Na rozšíření továrny, které umožní masovou produkci iPhonů, má být vynaložena částka v přepočtu přes 8 miliard korun a vytvořeno má být 25 000 pracovních míst.

Výroba se má týkat i nejnovějších a nejdražších modelů a spekuluje se, že by se v Indii mohl ve velkém vyrábět loňský iPhone X, který by byl prodáván za výhodnou cenu, aby Apple zvýšil svůj aktuálně žalostný podíl na indickém trhu. Starším a levnějším modelům se totiž v Indii daří. Více než polovina modelů prodaných v Indii je starších než loňský iPhone 8.

Výrazné posílení výroby v Indii by mohlo Applu výrazně pomoci na tamním trhu, protože Indie má poměrně vysoká dovozní cla a pro firmu je drahé tam iPhony dovážet. Lokální výroba by tedy umožnila prodávat telefony levněji při zachování dostatečné marže, což by samozřejmě mělo prodejům pomoci. Výroba v Indii by ale Applu pomohla rovněž zmírnit dopady obchodní války Trumpových Spojených států s Čínou.

Donald Trump vyhrožuje uvalením až 25% dovozních cel na výrobky z Číny, přičemž cla by se týkala i iPhonů vyráběných v Číně. Alespoň částečný přesun výroby mimo Čínu by tedy mohl firmě do budoucna značně pomoci. Již dříve se dodavatelé Applu vyjádřili, že pokud by skutečně vešlo v platnost uvalení takto vysokého dovozního cla, výrobci iPhonů by museli zareagovat.

Zatím není známo, jaký objem bude výroba iPhonů v Indii mít, a žádné oficiální informace ze strany Applu aktuálně neexistují. Nevíme tedy ani to, zda indická výroba nahradí část výroby čínské. Pravděpodobné ale je, že Apple skutečně bude chtít z taktických důvodů výrobu alespoň částečně dostat i mimo Čínu, o čemž svědčí i další zprávy ze světa. Vietnamská státní média již informovala, že Foxconn zvažuje stavbu továrny ve Vietnamu.

Komentáře