Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple již výrobu v USA v minulosti měl a podobnou chybu nebude chtít opakovat, ani kvůli Trumpovi
Steve Jobs a Steve Wozniak / Berkeley Alumni

V posledních měsících se čím dál častěji mluví o případném přesunu výroby hardwaru Applu do USA. Téma oživil americký prezident Donald Trump, který chce v rámci své politiky snížit obchodní deficit s Čínou a vytvářet ve Spojených státech pracovní příležitosti. Docílit toho chce mimo jiné zavedením vysokých dovozních cel, které by se dotkly i třeba iPhonů a MacBooků. Ty si totiž Apple nechává sestavovat v Číně. Pokud by došlo k uvalení cel v 25% výši, o které Donald Trump mluví, situace by nemusela být pro firmu Tima Cooka udržitelná.

V důsledku stupňující se obchodní války se tedy spekuluje, jak by Apple a jeho dodavatelé nastalou situaci řešili. Jednou z diskutovaných a Trumpem preferovaných variant je, že by Apple výrobu vrátil zpět do USA. Otázkou je, zda je něco takového vůbec reálné. Ve Spojených státech dostatečné výrobní kapacity pro výrobu milionů iPhonů nejspíš aktuálně ani nejsou a jejich vybudování by stálo obrovské investice. I po postavení továren a výrobních linek by navíc zůstalo problémem zajištění pracovní síly.

Donald Trump (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Zatím zdaleka není jisté, jak se situace vyvine, ale to, že by se výroba Applu vrátila do Spojených států, není příliš pravděpodobné. Ač se o tom až tolik neví, Apple již v minulosti výrobnu ve Spojených státech měl, a jak popisuje deník The New York Times, firma na ní rozhodně nevzpomíná v dobrém.

Spoluzakladatel Applu Steve Jobs byl prý fascinován tradicí masové výroby Henryho Forda a stejně tak mu imponovala schopnost kvalitní domácí výroby v podání japonských značek jako Sony. Jobs usiloval o to, aby úspěšnou domácí výrobu vybudoval také, a to přímo v Kalifornii. Jeho výrobní snahy v 80. letech jsou nicméně zářným příkladem jedním z jeho nemnohých selhání.

Foto: Marcin Wichary / Flickr

V roce 1983 Steve Jobs dohlížel na stavbu továrny na výrobu počítačů Macintosh, kousek od San Francisca. Když reportéři ze světových médií továrnu o rok později poprvé navštívili, bylo jim řečeno, že je výrobna natolik moderní a pokročilá, že práce dělníku v továrně spolkne jen 2 % z nákladů na výrobu každého Macintoshe.

Realita ovšem byla jiná, než jakou si ji Steve Jobs vysnil. Kvalita výroby nebyla právě na výši a její efektivita už vůbec ne. Továrna proto zavřela o pouhých 8 let později, v roce 1992. Ještě v roce 1990 zakládal Jobs kousek od Silicon Valley další továrnu, tenkrát pro firmu NeXT, protože z Applu byl v té době vyhozen. Ani s tou ale neuspěl. Jobs musel upustit od své ambice kráčet ve stopách Henryho Forda a úspěch Applu, kam se Jobs jako CEO vrátil roku 1997, postavil na schopnosti vybudovat extrémně efektivní síť dodavatelů z těch končin světa, kde je levná pracovní síla či laxní legislativa směrem k ochraně přírody.

Těžba kobaltu (Foto: Julien Harneis / Wikimedia Commons)

Zajímavé je, že Jobsův neúspěšný pokus o vybudování výroby v USA, je důvodem, proč se do čela firmy nakonec dostal Tim Cook. Právě toho totiž Steve Jobs najal rok po svém návratu do Applu a učinil z něj šéfa pro světové operace. Cook tedy řídil právě budování dodavatelského řetězce a zahraniční výrobu Applu, kterou dotáhl do bezkonkurenční podoby. Současný šéf Applu do firmy přišel poté, co se na podobné pozici osvědčil nejdříve v IBM a poté v Compaq Computer.

Domácí výrobu se od 70. let, kdy vzniklo Silicon Valley, snažilo v USA vybudovat více firem, ale neuspěla prakticky žádná. Produkce tedy byla outsourcována do Asie. Tony Fadell, jeden z tvůrců iPodu a iPhonu například líčil: „Když jsem začal svou kariéru, pořád jsem létal do Japonska. Pak všechny moje pracovní cesty směřovali do Korey, poté na Tchaj-wan a nakonec do Číny.“ V současné době se již v Silicon Valley na výrobu zaměřuje jen pár specializovaných firem, které se soustředí primárně na výrobu prototypů.

Foto: Steve Jurvetson / Wikimedia Commons

Je jisté, že dnes by již bylo extrémně náročné výrobu přesouvat zpět do USA. Například na produkci iPhonu se podílí široká a složitě vybudovaná síť dodavatelů i výrobců, ale hlavně obrovské množství pracovníků. V jedné továrně vyrábějící iPhony pracuje i 450 tisíc lidí. Nucený ústup z Číny by proto pro mnoho firem znamenal obrovský zásah a nejspíš i zevrubnou proměnu světa spotřební elektroniky. Zákazník by na tom zcela jistě nevydělal.

Komentáře