Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple zveřejnil studii, jak si HomePod za pomoci strojového učení poradí s filtrací zvuků
HomePod (Foto: Apple)

Apple zveřejnil nový příspěvek na svém blogu zaměřeném na strojové učení a popsal v něm, jak se tým softwarových inženýrů Applu vypořádává s funkcí rozpoznáváním hlasu a hlasových příkazů u svého chytrého reproduktoru HomePod. Ten je totiž často umístěn v hlučném prostředí s mnoha různými lidmi a hlasy, které musí být reproduktor schopný odfiltrovat.

Příkazy uživatele samozřejmě dokáže pochytit i iPhone. Stačí jej aktivovat pokynem „Hey Siri“ a hlasová asistentka je připravena uživateli plnit přání a zodpovídat otázky. iPhone je nicméně v jednodušší situaci, protože je neustále v maximální blízkosti uživatele. HomePod naproti tomu může být od uživatele, který udává pokyny, vzdálen několik metrů a může se nacházet v hlučném prostředí.

HomePod dokáže příkazy uživatele pochytit i ve chvíli, kdy hraje nahlas hudbu, poradí si se situací, kdy je uživatel poměrně daleko od reproduktoru, a zvládne i odizolovat hlas uživatele od ruchu v místnosti, jehož součástí mohou být mimo jiné hlasy dalších členů domácnosti či třeba zvuk puštěné televize. Hlas udávající příkazy je navíc mnohdy vzdálenější a tišší než ostatní hlasy v místnosti, kde je reproduktor umístěn. Komplikované pak samozřejmě je, že HomePodu musí stačit pronesení fráze „Hey Siri“, aby byl okamžitě v permanenci a připraven plnit příkazy. Pokyn může přijít kdykoli a odkudkoli.

Aby si HomePod poradil se všemi komplikacemi vycházejícími z prostředí plného různých ruchů a hlasů, využívá výpočetní výkon svého čipu A8. Softwaroví inženýři Applu vyvinuli multikanálový systém zpracování zvukového signálu, který využívá algoritmy strojového učení a s jejich pomocí zvuk zpracuje, vyčistí a pochopí. Systém neustále reaguje na změny dění v místnosti, učí se jejich vzorce a přizpůsobuje se zvukovým podmínkám. Na hardwarové straně celého procesu HomePod využívá soustavu šesti mikrofonů.

Zajímavou informací je, že vícekanálový zvukový procesor vytěžuje jen méně než 15 % výkonu jednoho jádra čipu A8, kterým je HomePod osazen. Firma si totiž dala hodně záležet i na tom, aby byl její chytrý reproduktor energeticky úsporný.

Příspěvek mechanismus podrobně popisuje a výsledky vlastních testů dokládá příslušnými grafy. Firma píše, že byl systém zpracování zvuku zkoušen v řadě akustických prostředí a podmínkách. HomePod byl testován v prostředí, kde hrála hudba či podcasty v různých hlasitostech, v místnosti plné hovoru více lidí, i třeba v domácnosti, kde běžely přístroje jako vysavač, fén či mikrovlnná trouba. V rámci testování byl přesouván jak HomePod, tak i zdroje hluku, aby bylo pokryto maximum možných scénářů a situací, kterým je reproduktor v praxi vystavován.

Zdroj: Apple

S těmito blogovými příspěvky Apple cílí primárně na akademickou sféru, odborníky, inženýry a vědce, čemuž odpovídá i povaha textu. Ten je tedy plný technických výrazů, diagramů a schémat. Příjemné nicméně je, že kromě matematiky a fyzikálních vzorečků jsou v článku přítomny i názorné zvukové ukázky toho, jak vypadá zvuk před softwarovou filtrací a po ní. Pokud vás tedy problematiky zajímá hlouběji, určitě si celý zevrubný článek pročtěte.

Komentáře