Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Blíží se definitivní konec jailbreaku? Přes obchod Cydia již nelze platit aplikace
Foto: Apple Explained / YouTube

Zdá se to již jako dávná historie, ale v počátcích iPhonu poměrně mnoho uživatelů sahalo po takzvaném „jailbreaku“, doslovně přeloženo „útěku z vězení“. Řeč není o vyhýbání se spravedlnosti v právním systému, ale o softwarovém procesu, v rámci nějž byla prolomena bezpečnostní opatření iPhonu a nainstalována speciální verze iOS, která umožňovala využívání různých funkcí a aplikací, jež Apple využívat běžně neumožňuje.

Jailbreak je již delší dobu na ústupu, za což může jednak výrazně vyšší zabezpečení iPhonu, ale také mnohem širší paleta funkcí v iOS. Valná většina toho, co uživatelům využívajícím jailbreak chybělo, již iPhone umí sám o sobě, takže málokdo již najde motivaci se do riskantního podniku dále pouštět. S jailbreakem totiž sice můžete získat možnosti, které iPhone běžně nenabízí, ale na úkor bezpečnosti, spolehlivosti a plynulosti systému. Kromě upadajícího zájmu však nyní jailbreak dostal tvrdou ránu, která může znamenat začátek jeho úplného konce.

Jedním ze symbolů jailbreak-komunity se během deseti let své existence stal alternativní obchod s aplikacemi s názvem Cydia. Jeho zakladatel Jay „Saurik“ Freeman však nyní oznámil, že skrze jeho obchod již nebude možné platit aplikace. Důsledky zatím nejsou až tak dramatické, protože obchod zůstává v provozu a nadále je přes něj možné aplikace stahovat. Již ale není možné platit ty zpoplatněné, takže vývojáři musí přijít s vlastním platebním řešením, jak odměnu za aplikaci získat.

Historické rozhraní Cydie (Foto: Apple Explained / YouTube

Jay “Saurik” Freeman se k tomuto opatření odhodlal poté, co se potýkal s bugem, který souvisel právě s platbami v obchodě, konkrétně s autorizací digitálního tokenu pro PayPal. Nejednalo se o až tak velký průšvih a problém postihl údajně jen velice málo uživatelů, ale vypadá to, že s tímto problémem přetekl Freemanův pomyslný pohár trpělivosti.

Největším problémem pro zbývající přívržence jailbreaku pravděpodobně nebude konec platebního systému uvnitř obchodu, ale především zbylý obsah Freemanova sdělení. Ten v příspěvku na Redditu popisuje, že ho služba již jen stojí peníze a nadále neshledává chuť ji udržovat. Freeman popisuje, že chvíli obchod dokázal uživit tým lidí, kteří se o něj starali, ale jen za cenu jeho vlastní příčetnosti. Postupem času již Cydia vyvolávala jen rozbroje a starosti.

Freeman přiznává, že pouhé zavření platebního mechanismu uvnitř obchodu mu finančně příliš nepomůže. Stále bude muset platit za hosting, úložiště a další náklady spojené s provozem služby, které mu prý pomáhá krýt jeho nová práce. Nemusí to tedy trvat dlouho a možná dojde k dalším krokům, které definitivní konec obchodu Cydia a možná celého jailbreaku přiblíží. Nepředbíhejme ale. Freeman ve svém příspěvku přislíbil, že tento týden vydá obsáhlejší zprávu, kde vše vysvětlí a nastíní, kam se bude Cydia dále ubírat.

Komentáře