Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Face ID slaví úspěch, iPhone X se jako jediný nedal obelhat 3D modelem obličeje
Face ID je vůči maskám poměrně vysoce odolné

Technologie rozpoznávání obličeje je čím dál tím rozšířenější typ zabezpečení. Nabízí jej již prakticky všechny vlajkové lodě chytrých telefonů a funkce se začíná rozšiřovat i mezi levnější zařízení. Této variantě zabezpečení se ovšem od počátku vyčítá, že nedosahuje takového stupně spolehlivosti jako čtečka otisku prstů a že je snažší ji obelhat.

Magazín Forbes se rozhodl otestovat, jak moc jsou tyto obavy relevantní a zkoušel, zda půjde zabezpečení skrze rozpoznávání uživatelovy tváře obejít za pomoci modelu hlavy vytištěného na 3D tiskárně. Dobrou zprávou pro uživatele iPhonů je, že technologie Face ID jako jediná obstála a iPhone X se 3D modelu obličeje neodemkl. Všechny testované telefony s Androidem se ale nachytat nechaly, přičemž testovány byly modely Samsung S9, Samsung Note 8, OnePlus 6 a LG G7 ThinQ.

Foto: Apple

Pro telefony s Androidem je test ostudou, ale na druhou stranu, Apple je jediný, kdo svou funkci rozpoznávání obličeje prezentuje coby primární a plnohodnotný prvek zabezpečení. LG G7 ThinQ například uživatele při prvním spuštění výslovně varuje před využíváním funkce a označuje ji za méně bezpečnou.

Podobně své uživatele varuje i Samsung a dokonce explicitně říká, že pokud uživatel funkci využije, může jeho telefon odemknout někdo nebo něco, kdo vypadá podobně. Telefon odemykání skrze rozpoznávání tváře označuje za rychlejší, ale méně bezpečnou funkci autentizace a doporučuje využívat raději PIN, čtečku otisků prstů či skener duhovky.

Nejhůře na tom se zabezpečením dle testu byl „zabiják vlajkových lodí“ OnePlus 6, který své uživatele před ničím nevaroval, pomalejší a bezpečnější metody odemykání jim nedoporučil a při použití modelu obličeje se odemkl okamžitě. Mezitímco u telefonů od Samsungu bylo nutné umělou hlavu různě natáčet a měnit osvětlení, než k prolomení ochrany došlo, OnePlus 6 byl modelem odemčen okamžitě.

Na dotazy Forbesu OnePlus reagoval, že odemykání skrze obličej je navrženo s důrazem na pohodlí uživatele a pokud chce majitel telefonu využít maximální možné zabezpečení, měl by volit heslo či ověření otisku prstu. OnePlus prý navíc neumožňuje svou funkci Face Unlock využívat v aplikacích s vyššími nároky na zabezpečení, jako je třeba mobilní bankovnictví, a při úkonech, jako je ověřování plateb.

Jak již tedy bylo řečeno, nejlépe dopadl iPhone X, jehož zabezpečení se hlavou vytištěnou s pomocí 3D tiskárny prolomit nepodařilo. Applu se tedy při konstruování speciálních senzorů pro rozpoznávání tváře jednoznačně vyplatily vysoké investice do vývoje, v rámci kterého firma spolupracovala i třeba s hollywoodským studiem. To pro testování funkce Face ID vytvářelo realistické masky.

Ačkoliv je výsledek testu pro Apple velkým úspěchem, je nutné si přiznat, že opačný výsledek by pro firmu byl velkým problémem. Současné iPhony totiž na rozdíl od konkurenčních telefonů nedisponují čtečkou otisků prstů a nenabízejí tedy kromě hesla jinou formu ověření uživatele. Apple na rozpoznávání obličeje plně spoléhá a zpřístupňuje skrze Face ID uživateli všechna data telefonu včetně hesel.

Komentáře