Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Finové přišli s aplikací pro Apple Watch a iPhone, která produkuje hudbu na základě vašeho pohybu

Řada lidí by si nedokázala představit, že by cvičila či běhala bez sluchátek v uších. Hudba totiž prokazatelně slouží jako jistá forma motivace, která dokáže pořádně nabudit, a chápou to i streamovací služby, jež vytvářejí dedikované playlisty právě pro sportovní aktivity. Podobně to vnímá i finský startup Holonic Systems, který však pojetí hudby posouvá na zcela novou úroveň.

Ve svých helsinských dílnách totiž postupně vyvíjí speciální iOS aplikaci Holon, která produkuje hudební podklad na základě toho, jak se člověk hýbe. Díky lidským biomechanickým pohybům těla, integrovanému systému Holon.ist a příslušným signálům tak dokáže vytvářet různé tóny při zvednutí ruky, protočení těla, rozběhnutí a tak podobně.

Foto: Sound On Sound magazine / YouTube

Aplikace má úzce spolupracovat právě s Apple Watch (potažmo jinými podporovanými gadgety), které snímají tep uživatelů, čímž pomáhají Holonu k přesnějším hudebním výstupům. Zohledňována je samozřejmě i rychlost pohybu, momentální pozice člověka a jeho rozpoložení těla nebo dokonce i aktuální počasí, čas, období či zdravotnická data.

Co se pak hudby jako takové týče, Holon produkuje ryze syntetický druh vycházející z elektronických nástrojů. Nejde tak o žádný zpěv nebo důmyslné rytmy, ale spíš přímočaré tóny, které mají být dle tvůrců ideální nejen pro pohybové aktivity, ale také například meditační a relaxační.

Aplikace zatím není ve fázi, kdy by z ní měl stát masový produkt, na druhou stranu je zdarma dostupná na App Storu a připravena na první testování. Zajímavé bude i sledovat, kam Holonic Systems toto řešení posunou dále – jde o totiž nápad, který by teoreticky mohl změnit pohled na hudbu ve spojení s fitness aktivitami.

Komentáře