Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Funkce měření EKG na Apple Watch Series 4 je tady. Zatím pouze pro hodinky koupené v USA
Foto: Apple

Jednou z nejvýraznějších novinek 4. generace hodinek Apple Watch je kromě nového designu také funkce měření EKG. Přidáním této funkce Apple navazuje na své úsilí udělat z Watch kromě jiného i pomůcku pro kontrolu zdravotního stavu uživatele. O tom, že novinku nelze brát na lehkou váhu hovoří fakt, že funkci posvětil certifikací americký federální úřad FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv). Apple Watch jsou tedy ve Spojených státech seriózní a oficiální zdravotnickou pomůckou.

Ačkoli Apple funkci představil již v září, když hodinky ukazoval světu, uživatelé si na ní museli počkat. To ostatně u Applu v poslední době není nic neobvyklého. Nyní je již funkce plně připravena a české uživatele potěší, že je dokonce vše lokalizováno do českého jazyka. Horší zprávou ovšem je, že zatím lze funkci aktivovat pouze na hodinkách zakoupených ve Spojených státech, protože mimo USA se ještě čeká na schválení od příslušných úřadů.

Díky funkci měření EKG umějí Apple Watch detekovat nepravidelnosti v srdečním rytmu a mohou tedy odhalit arteriální fibrilaci, která může vést k mrtvici. Hodinky od Applu se tedy mohou stát důležitou preventivní pomůckou, díky které bude mít člověk se srdečními obtížemi výrazně vyšší šanci odhalit problém a dostat se k lékaři včas.

Foto: Apple

Je nicméně nutné podotknout, že mezitímco EKG u lékaře je 12svodové, u hodinky se jedná pouze o měření jednosvodové. Apple Watch proto nedokáží odhalit infarkt či mrtvici. V případě obtíží je tedy v každém případě nutné navštívit lékaře a Watch nejsou plnohodnotnou náhradou lékařského vyšetření. Jsou nicméně skvělou pomůckou pro denní domácí kontrolu pravidelnosti srdečního rytmu.

Chcete-li funkci využívat a máte hodinky z USA, stačí je aktualizovat na nejnovější verzi softwaru, konkrétně watchOS 5.1.2. Vaším telefonem musí být iPhone 5s či novější. Na něm musí být nainstalován systém iOS 12.1.1 či novější. Posléze stačí otevřít aplikaci Zdraví a funkci zapnout. Příslušné dialogové okno byste měli hned vidět, ale pokud na vás nevyskočí, zavítejte do sekce Zdravotní data –> Srdce –> EKG.

Foto: Apple

Na svých hodinkách naleznete novou aplikaci „EKG“, kterou stačí spustit a postupovat dle pokynů na displeji. Měření trvá 30 sekund, je potřeba při něm ruku s hodinkami držet v klidu a prst druhé ruky přiložit na korunku hodinek.

Po dokončení měření, které je doprovázeno působivou animací, můžete k měření přidat ještě detail toho, jak se subjektivně cítíte. Výsledky lze navíc exportovat do PDF, abyste je mohli snadno ukázat lékaři. Všechny výsledky jsou pak samozřejmě shromažďovány v aplikaci Zdraví, kde se k nim můžete kdykoli vrátit.

Vzhledem k tomu, že je potřeba mít Apple Watch zakoupené ve Spojených státech, valné většiny českých uživatelů se funkce bohužel zatím netýká. Je ovšem příjemné vidět, že ze strany Applu je vše připraveno, a to i v české mutaci. Čeká se jen na příslušné razítko.

Komentáře