Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Hlavně díky Applu jsme úspěšní. Stále slavíme takzvaný Tim Cook Day, říká šéf populární navigace Waze
Noam Bardin, CEO Waze (Foto: Waze)

Waze patří bezesporu k nejlepším navigačním službám na dnešním trhu. Tato původem izraelská aplikace, kterou v roce 2013 koupil Google za přibližně 966 milionů dolarů, však zpočátku neměla vůbec jednoduchý start, ačkoliv její zázemí bylo na solidní úrovni. Vznikla totiž již v roce 2006 a širší veřejnost se o ní prakticky dozvěděla až o šest let později, respektive den poté, co Apple vypustil první verzi Apple Maps.

Pro jablečnou komunitu asi nemá smysl příliš objasňovat, co znamenaly Apple Maps v roce 2012. Nadneseně řečeno neznamenaly vůbec nic. Jednalo se patrně o největší selhání Applu na softwarovém poli za celou svou existenci — mapy byly nestabilní, špatně zobrazovaly trasy a názvy měst a obecně obsahovaly obrovské množství chyb. Uživatelé včetně konkurenčních firem nešetřili kritikou.

Závažnost celého problému jen potvrdil nucený odstup dosavadního senior viceprezidenta iOS softwaru Scotta Forstalla a dokonce i veřejná omluva šéfa Applu Tima Cooka. A právě jeho omluvná slova byla klíčová pro v té době nijak nevýrazný Waze, jelikož Cook doslova řekl, že „než se vyladí Apple Maps, doporučuje uživatelům, ať sáhnou po alternativách z App Storu jako Bing, MapQuest nebo Waze“.

„To byla naše chvíle. Od ní začínaly věci nabírat na síle a skončily až akvizicí (Googlem, pozn. red.) v roce 2013,“ říká pro server Business Insider výkonný ředitel společnosti Waze Noam Bardin a dodává, že každý rok slaví takzvaný Tim Cook Day jakožto poctu firmě, která je prakticky proslavila.

Nyní se Waze řadí mezi špičku, co se komplexních navigačních aplikací týče, která se před nedávnem dostala i do systému CarPlay. Nehledě na to, že je k dispozici na všechny klíčové platformy a funguje tak jako ideální doplněk pro řidiče.

Noam Bardin, CEO Waze (Foto: Waze)

Komentáře