Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone ale vyrábí jiná firma, vysvětloval Kongresu šéf Googlu Sundar Pichai
Reprofoto: Fox News / YouTube

Podobně jako Mark Zuckerberg musel v dubnu vysvětlovat americkým kongresmanům celou řadu mnohdy až triviálních a nelogických otázek týkající se fungování Facebooku (a prakticky celého internetu) a jeho kontroverzí spojených s kauzou Cambridge Analytica, musel podobným procesem včera projít i Sundar Pichai, výkonný ředitel Googlu. A opět šlo místy o slušnou komedii.

Vzhledem k tomu, že se celé několikahodinové slyšení točilo zejména okolo masivního sběru uživatelských dat Googlem (a jejich únicích), údajném cenzurovaném vyhledávači pro čínský trh nebo nárůstu dezinformačních kanálů, čelil Pichai řadě otázek, které by běžnému internetovému uživateli nemusely být vůbec vysvětlovány.

V záplavě těchto otázek a odpovědí se tedy zákonitě musely najít nějaké skvosty, které jsou minimálně velmi úsměvné. Jedním z nich byl určitě ten, který vyšel z úst republikána Stevea Kinga. Ten totiž od šéfa Googlu chtěl získat objasnění, proč se iPhone (!) jeho vnučky chová podivně.

Reprofoto: C-SPAN / YouTube

„Mám sedmiletou vnučku, která během voleb (pravděpodobně těch listopadových do Kongresu, pozn. red.) vzala svůj telefon a začala hrát nějakou hru pro děti. Zničehonic se tam pak objevila fotka jejího dědečka. Nebudu specifikovat, jakými slovy byla doplňována, ale rád bych se zeptal, jak je možné, že se může objevit na iPhonu sedmiletého dítěte, které hraje hru?“

Pichai prvních několik vteřin nevěděl, jak zareagovat. Kongresman King se ho totiž ptal na záležitost, která se týká telefonu od Applu, jedné z hlavních konkurenčních společností Googlu. Jakmile v sobě však potlačil špetku ironie, s naprostým klidem odpověděl: „Pane kongresmane, iPhone vyrábí jiná společnost, tudíž víte, že…“.

Sundar Pichai, CEO Googlu (Foto: Google)

King si hned na to uvědomil, že jeho otázka nebyla úplně smysluplná a doplnil, že to „klidně mohl být i Android“ a že značka (potažmo operační systém) telefonu v tomto nehraje zase tak důležitou roli. I když přesně nespecifikoval, v jaké formě se fotka objevila, pravděpodobně jde o notifikaci pocházející z nějaké zpravodajské aplikace.

„Rád vám to objasním, až tomu lépe porozumím“, zakončil tuto otázkovou část Pichai.

Celý záznam je k dispozici níže (záznam je předtočen na onu Kingovu otázku):

WhatsApp není e-mail, objasňoval Zuckerberg

I když během Pichaiova slyšení došlo dle očekávání k všelijakým otázkám, na dotazy, které padaly na Marka Zuckerberga před více jak půl rokem, to patrně nemá. Výkonný ředitel Facebook například musel kongresmanům objasňovat, že WhatsApp není e-mailová platforma a že lze z bezplatné online služby vydělávat peníze (reklamy).

Pro připomenutí jedny z těch nejlepších momentů…

Komentáře