Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Netflix nechce dále odvádět vysoké provize Applu, skrze App Store si již předplatné neobjednáte
Foto: Quote Catalog

Populární služba Netflix pro streamování filmů a seriálů byla letos nejvýdělečnější aplikací na iOS a na předplatném skrze App Store utržila přes 790 milionů dolarů. Jedná se o skutečně nevídaný úspěch, ale Apple z něj možná nakonec radost mít nebude. Možná i tento roční výsledek totiž ponoukl Netflix k tomu, že od nynějška neumožňuje novým uživatelům si předplatné skrze App Store pořídit.

Pokud si majitelé iPhonů a iPadů chtějí předplatit nějakou službu dostupnou v rámci aplikace v App Storu, obvykle mají možnost platit předplatné přímo skrze App Store. Je to nejjednodušší, uživatel může všechna svá předplatná spravovat z jediného místa a navíc nemusí nikam znovu zadávat platební údaje. Jenže stejně jako má Apple provizi z každé prodané aplikace, bere si 30 % i z předplatného.

Ačkoli Apple v roce 2016 přistoupil k ústupku a po prvním roce mu u předplatných klesá provize na 15 %, v případě služeb jako Netflix či Spotify jsou ztráty ve prospěch Applu obrovské. Netflix tedy nyní přestal nabízet možnost předplatné skrze App Store aktivovat. Pokud si nyní budete chtít předplatné nově aktivovat, nebo jej budete chtít obnovit, budete tak muset učinit přes web Netflixu, kam vás aplikace přesměruje. Jestliže vám předplatné skrze App Store již běží, bude fungovat i nadále.

Ačkoliv se k podobnému kroku zatím příliš vývojářů neodhodlalo, jedná se o pochopitelné rozhodnutí a Netflix má dostatečnou sílu a uživatelskou základnu, aby si něco podobného mohl dovolit. Například hudební služba Spotify předplatné skrze App Store nabízí, ale uživatelům účtuje přirážku, která provizi Applu kompenzuje, a aktivně uživatele nabádá, aby ušetřili a objednali si předplatné napřímo.

Problém ale samozřejmě není jen mezi vývojáři a Applem. Vysoké provize autoři aplikací a služeb přirozeně nechtějí odvádět ani Googlu. Skrze Play Store Netflix platbu předplatného přestal nabízet již v květnu a například vývojáři nesmírně populární hry Fortnite na Androidu obchod Google Play zcela obcházejí. Pokud si majitelé telefonů s Androidem chtějí hru stáhnout, musí tak učinit na webu, mimo Google Play. Vývojáři tak mají zajištěno, že jim Google neuzme nic z výnosů za nákupy uvnitř aplikace.

Komentáře