Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nová aplikace Capture vám umožní přes iPhone pořizovat 3D skeny reálných objektů

Svět technologií se neustále vyvíjí a věci, ke kterým ještě před lety bylo nutné vlastnit drahé profesionální vybavení, jsou dnes k dispozici i běžným konzumentům. Velký kus cesty v tomto směru ušla technologie 3D skenování, která začíná být pomalu, ale jistě součástí běžných iPhonů.

Jedním z nejambicioznějších nástrojů v tomto směru je iOS aplikace Capture od dvojice vývojářů z amerického Stanfordu, Jeffa Hubera a Garretta Spiegela. Ta totiž umožňuje prostřednictvím fotoaparátu iPhonu pořizovat 3D skeny libovolných objektů z reálného života a následně si je prohlédnout v AR režimu, poslat přes iMessage přátelům nebo exportovat do několika podporovaných formátů včetně USDZ. Ten Apple představil letos v rámci iOS 12 právě pro lepší integraci rozšířené reality do iOS.

Ačkoliv aplikace by se v současném stavu dala nazvat spíše beta verzí, už teď je ji možné používat k relativně velkému množství v praxi využitelných věcí. Využití se nabízí například v módním průmyslu, kde si uživatel může doma 3D skenem analyzovat chodidlo a na dálku si objednat správnou velikost bot. To samé platí v případě skenu obličeje a volby brýlí. Aplikace však najde uplatnění i ve zdravotnictví, sochařství, modelářství a v podstatě libovolném segmentu, kde se nějakým způsobem pracuje s vizuálními daty.

Capture

Aplikace je k dispozici plně zdarma, aby však fungovala, je třeba mít k dispozici iPhone X a novější. Aplikace totiž pro scanování využívá technologie TrueDepth, kterou Apple právě iPhone X a novější modely vybavil. Technologie je rovněž prozatím funkční u přední „selfie“ kamery, tvůrci nicméně na svém webu už informovali, že pracují na updatu, který umožní 3D skenování provádět i pomocí zadního fotoaparátu.

Capture můžete stahovat zde.

Komentáře