Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Qualcomm u soudu opět uspěl, Apple stahuje iPhone 7 a 8 z německých Apple Storů

Apple utrpěl další dílčí prohru v soudním sporu s Qualcommem. Oblastní soud v německém Mnichově rozhodl, že Apple zneužil intelektuální vlastnictví Qualcommu. Patenty Apple dle soudu porušuje v oblasti úspory energie smartphonu, a to u telefonů vybavených čipem Intelu. Konkrétně se má jednat o technologii, která má šetřit energii při přijímání a odesílání signálu.

Rozhodnutí není pravomocné a Apple již dle zpráv CNBC pracuje na odvolání. Do té doby ale stáhne ze svých 15 německých Apple Storů loňský a předloňský model iPhonu, tedy iPhone 7 a 8. Všechna letošní zařízení zůstanou v prodeji a u operátorů či ostatních prodejců, kteří mají produkty od Applu v nabídce, bude dále k dostání i iPhone 7 a iPhone 8. Z oficiálních obchodů ale poslední dva modely s klasickou „rámečkovou“ konstrukcí a Touch ID zmizí.

Pro Qualcomm se jedná o důležité průběžné vítězství ve vleklém sporu a dokonce to vypadá, že se bude jednat o zásadnější výhru, než které americký výrobce čipů dosáhl v Číně. V nejlidnatější zemi světa byly totiž předmětem sporu softwarové prvky v iOS 11, což Applu umožnilo situaci řešit aktualizací svých iPhonů, které jsou s iOS 11 dodávány.

Steve Mollenkopf, CEO Qualcommu

V případě aktuálního sporu v Německu se ale problém týká úspory energie zařízení a vypadá to, že by se tedy mohlo jednat o záležitost nejen softwarovou, ale i hardwarovou. To by se Applu samozřejmě řešilo o poznání hůře.

Spor mezi Applem a Qualcommem se táhne již téměř dva roky a odstartovala ho žaloba Applu, která obviňovala Qualcomm ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Výrobce čipů reagoval sérií různých žalob včetně obvinění Applu ze zneužívání duševního vlastnictví a předávání informací a zdrojových kódů konkurenčnímu Intelu. Qualcomm rovněž tvrdí, že mu Apple na licenčních poplatcích dluží již 7 miliard dolarů.

Komentáře