Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tvůrce hitu Fortnite spouští vlastní herní online obchod. Má konkurovat Steamu i Mac App Storu
Foto: Epic Games

Prodej digitálních kopií her se za poslední roky natolik rozrostl, že se z něj stává velice lukrativní byznys. Nejlepší pozici má v tomto oboru platforma Steam, nicméně svou roli v něm má i Mac App Store, desktopová služba pro aplikace a hry na Macy, která před nedávnem prošla zásadním, uživatelsky příjemnějším redesignem za účelem zvýšení návštěvnosti, respektive zlepšení prodejů. Nově však do segmentu digitální nabídky her vstupuje i vývojářské studio Epic Games.

Tvůrce herních megahitů jako Fortnite nebo Gears of War včera oficiálně oznámil, že v nejbližší době spustí svůj vlastní internetový obchod pro prodej digitálních verzí her. Nemá jít však o platformu určenou pouze k nabídce herních titulů z jeho dílen, jak se v minulosti předpokládalo, ale o místo, na kterém mohou svá díla nabízet i vývojáři třetích stran. Pro zaběhlé služby jako Steam a také Mac App Store (a některé další) tak může jít o poměrně silného konkurenta.

Takzvaný Epic Games Store, který bude zpočátku dostupný na operační systémy macOS a Windows, má totiž externí vývojáře lákat hlavně na rozdělení příjmů. Mac App Store a Steam si nyní od vývojářů berou 20 až 30 procent příjmů plynoucích z prodeje hry. Epic Games Store by si naopak měl brát pouze 12 procent, což pro herní tvůrce může být zásadní rozhodovací bod, kde svá díla budou ve výsledku nabízet.

Nový Mac App Store (Foto: Apple)

I když mnozí mohou argumentovat, že dvě zmíněné platformy (hlavně tedy Steam) mají ve světě velká jména a jejich standard je na takové úrovni, kterou konkurence nemůže snadno překonat, opak je pravdou. Epic Games si za poslední období na herní scéně vybudovalo velice silnou pozici (zejména díky masivně úspěšné hře Fortnite, respektive módu Battle Royale) a dost reálně tak může soupeřit i se zaběhlými prodejními platformami.

„Začneme s menším, ručně vybíraným množstvím her. Na začátku roku 2019 pak plánujeme náš obchod výrazněji rozšířit. Chystáme také specifický schvalovací proces pro nové vývojáře, kteří se jím budou muset projít, aby mohli hru na platformě vydat. Spíše se budeme soustředit na technickou stránku věcí a obecnou kvalitu,“ komentuje plány zakladatel a CEO Epic Games Tim Sweeney pro server Variety.

Fortnite (Foto: Epic Games)

Epic Games by současně chtělo v budoucnu spustit i dedikovaný obchod pro hry také na platformě iOS. Tam je však problém, zdali Apple takový krok vůbec dovolí. Podobným způsobem by se chtělo dostat také na Android.

Komentáře