Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Výroční bilancování aneb co se Applu (ne)povedlo v roce 2018
CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Blíží se konec roku a s ním i čas bilancování. Asi téměř každému se ke konci roku honí hlavou, čeho za uplynulých 12 měsíců dosáhl, co se mu povedlo a co se mu nepovedlo. Bilancují ale samozřejmě i firmy. Apple rozhodně neměl špatný rok. Mimo jiné dosáhl valuace ve výši jednoho bilionu dolarů, vytvořil mnoho nových pracovních míst v domácích Spojených státech, k tomu přislíbil výstavbu nového miliardového kancelářského komplexu v Texasu a představil také řadu zajímavých nových produktů.

Na druhou stranu, budoucnost může ukázat, že Apple v některých oblastech zaspal nebo učinil špatná rozhodnutí. Firma Tima Cooka dále šroubuje ceny svých produktů až do absurdních výšin a dále testuje, kam až sahá loajalita zákazníků. Firma pak rovněž očividně zaostává v oblasti umělé inteligence a hlasová asistentka Siri je oproti konkurenci ze strany Alexy od Amazonu a Google Assistanta čím dál zaostalejší.

Pojďme se podívat na stručný výčet toho, co se letos Applu povedlo, a čeho by firma mohla do budoucna litovat.

Co se povedlo:

Apple získal bývalého šéfa umělé inteligence v Googlu

S jednou z největších slabin Applu se pojí i jeden ze zásadních úspěchů firmy pro rok 2018. Firmě Tima Cooka se totiž v dubnu podařilo ulovit šéfa umělé inteligence v Googlu jménem John Giannandrea. Ten nastoupil do čela oddělení, které má v Applu na starosti umělou inteligenci a strojové učení. Giannandrea je navíc nově přímo podřízen Timu Cookovi v rámci pozice senior viceprezidenta pro AI a strojové učení a je tedy patrné, že jeho angažmá ve firmě je nesmírně důležité.

Jak již bylo řečeno, hlasová asistentka Siri od Applu oproti konkurenci ztrácí a pokud Cook a spol. nechtějí, aby jim ujel vlak až příliš, musí se situací něco udělat. Do firmy proto přišel právě Giannandrea, který je jedním z mála na světě, který by Applu v tomto ohledu měl být schopen pomoci. Určitě to ale nebude mít jednoduché. Apple totiž s daty o chování zákazníků nakládá výrazně obezřetněji než třeba Google, což rozlet hlasové asistentky přirozeně brzdí. Počkejme si tedy, jak si ceněný úlovek Applu v následujících měsících a letech povede.

Služba Apple Music dorazila na Amazon Echo

Dobrou zprávou pro všechny majitele chytrých reproduktorů Amazon Echo je, že Apple svou hudební službu Apple Music poměrně nečekaně přenesl i právě na ně. Kromě HomePodu je tedy nyní na trhu řada reproduktorů v různých cenových hladinách, které můžete mimo jiné hlasem požádat i o to, aby vám zahráli libovolnou hudbu z Apple Music. U reproduktorů Amazon Echo prý navíc Apple s expanzí neskončí.

Amazon Echo Dot (Foto: Amazon)

Tento krok Applu nejspíš trochu uškodí v oblasti prodeje reproduktorů HomePod, protože jedna z jeho zásadních funkcí přestane být exkluzivní. Rozhodnutí ale naopak pomůže hudební službě Apple Music, která zatím marně dohání Spotify. Mezitímco švédskou konkurenci využívá 87 platících uživatelů, Apple Music zatím „jen“ 56 milionů. Expanze na reproduktory Echo by tedy mohla být důležitým krokem, jak může Apple svou službu zase o kousek zatraktivnit a dosáhnout na další uživatele.

S Apple Music pak souvisí ještě jednou zajímavé rozhodnutí Applu, ke kterému v letošním roce došlo, a to zrušení sekce Connect. Tuto hudební sociální síť Apple představoval coby zásadní prvek své streamovací služby Apple Music, ale Connect si příliš popularity nezískal. Po přesunu na výrazně méně výsadní pozici v rámci aplikace byla služba zrušena úplně a firma již život nefungující sociální sítě pro kontakt hudebníků se svými fanoušky dále neprotahuje.

Nový Apple Pencil

V letošním roce Apple představil rovněž nové iPady Pro. Ty mají nový design a jsou po všech stránkách lepší, než byli jejich předchůdci. Na tom ale není nic až tak zvláštního. Co se ale povedlo nadstandardně je nová generace Apple Pencil, která iPady doplňuje.

První generace vs. druhá generace (velikost nového modelu je ve skutečnosti o cca 10 mm kratší)

Nová generace elektronické tužky Applu umožňuje mnohem jednodušší a elegantnější nabíjení – stačí tužku magneticky přichytit na bok iPadu. Dříve bylo nutné tužku zasunout do Lightning konektoru iPadu, což pro další práci s tabletem nebylo právě šikovné. Apple Pencil navíc nově nabízí ovládací prvek na boku, takže pouhým poklepáním lze měnit například typ či tloušťku štětce atp.

Co se nepovedlo:

Řada chyb spojených s HomePodem a chybějící vstupní modely

Příliš úspěchu Apple zatím nesklidil se svým reproduktorem HomePod. Ten dorazil na trh se znatelným zpožděním a prodejním hitem se nestal. Jistě se jedná o skvěle hrající reproduktor, ale jak již bylo v jiném kontextu zmíněno, na poli trhu s chytrými pomocníky Apple ztrácí a neschopností Siri samozřejmě velmi trpí i HomePod.

Obrovskou slabinou chytrého reproduktoru od Apple je ale také cena. Na HomePodu Cookova firma ukazuje, že na méně movité zájemce zkrátka nedbá a Apple ke svému high-end reproduktoru za 11 000 korun nenabízí žádnou levnější alternativu (na rozdíl od Googlu a Amazonu).

Foto: Apple

Apple již se vstupní modely zkrátka na trh nepřichází a bohužel odstraňuje z nabídky i ty, které dříve nabízel. Po konci iPhonu SE již neexistuje dostupný iPhone a v nabídce počítačů je situace podobná. Dříve dostupný MacBook Air, který oslovoval masy, se stal drahým prémiovým zbožím, které zákazník pořídí v nejzákladnější verzi za necelých 36 000 korun. Po výrazném zdražení Macu mini zmizel i dostupný desktop.

Přesun čistě do segmentu luxusního zboží je evidentní a do budoucna by se Applu nemusel vyplatit. Firma nikdy nehleděla na tržní podíl. S podobnou strategií by se ale minimálně v některých segmentech trhu mohla stát marginálním hráčem. Již nyní je navíc evidentní, že na klíčových trzích, jako je Čína nebo Indie, Apple zkrátka se svými cenami příliš uspět nemůže.

Trumpova dovozní cla

Ačkoliv za to Apple příliš nemůže, do budoucna kouká velký problém z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Donald Trump chce v rámci své obchodní politiky snížit obchodní deficit s Čínou a vrátit do Spojených států výrobu amerických firem, čímž chce zvyšovat zaměstnanost. Dosáhnout toho chce mimo jiné zavedením dovozních cel až ve výši 25 %. Tato cla by se týkala například i iPhonů a Maců, které Apple nechává vyrábět v Číně.

Foto: Cage Skidmore / Flickr

Pokud by došlo k naplnění nejčernějšího scénáře a dovozní clo by opravdu dosahovalo 25% výše, Apple by pravděpodobně musel situaci řešit. Tratila by ovšem firma i zákazník. Tim Cook a jeho firma se snaží s Bílým domem komunikovat a vývoj zvrátit, takže si počkejme, jak vše dopadne. Tato kauza ovšem ukazuje, že úspěch firmy zdaleka nezáleží jen na práci jejích inženýrů.

Soudní spor s Qualcommem

Dalším velkým problémem by se pak pro Apple mohla stát také další věc, který eskalovala v minulém roce, a to soudní spor s americkým výrobcem čipů Qualcomm.Tahanici, která se táhne již téměř dva roky, odstartovala žaloba Applu, která obviňovala Qualcomm ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Výrobce čipů reagoval sérií různých žalob včetně obvinění Applu ze zneužívání duševního vlastnictví a předávání informací a zdrojových kódů konkurenčnímu Intelu. Qualcomm rovněž tvrdí, že mu Apple na licenčních poplatcích dluží již 7 miliard dolarů.

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Qualcomm za uplynulý rok dosáhl dvou důležitých dílčích vítězství. Apple čelí v Německu a v Číně soudnímu zákazu prodeje některých modelů iPhonů a ačkoli je pravděpodobné, že k hromadnému globálnímu stahování iPhonů z pultů prodejen nikdy nedojde, spor stojí firmu mnoho financí, času i sil. Dá se navíc očekávat, že bude spor dále eskalovat a vývoji podobné tahanice bezesporu neprospívají.

Komentáře