Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple chce spolu s obrem Johnson & Johnson díky Apple Watch snížit riziko možné mrtvice

Možnosti využití chytrých přístrojů se každým dnem rozšiřují, a to si uvědomují i velké firmy. Sám Apple již provádí ve spolupráci s několika institucemi řadu projektů, které usilují o zlepšení lidského zdraví a detekci různých chorob. Pro svou následující studii se spojil s americkou farmaceutickou společností Johnson & Johnson, ve které plánuje přijít na řešení, které by v budoucnu mohlo snížit riziko mrtvice její včasnou detekcí. Využije přitom své nejnovější Apple Watch společně se speciálně vyvinutou aplikací od Johnson & Johnson.

Nejčastější příčinou mrtvice je nepravidelná tepová frekvence neboli arytmie, která pouze ve Spojených státech způsobuje až 130 tisíc případů smrti a 750 tisíc případů hospitalizace. Hlavním problémem však je, že pokud nedojde až na život ohrožující situaci, většina z nich není včas diagnostikována. Na celém světě se tento problém týká až 33 % lidí.

Plánovaná studie by měla být spuštěna již v průběhu letošního roku a zaměřovat se bude především na Američany starší 65 let, kteří pravidelně používají nové Apple Watch Series 4. Ty poté za pomocí zabudovaného snímače srdečního tepu a dedikované ECG aplikace v případě potřeby uživatele upozorní na možné riziko v notifikačním centru.

Foto: Apple

„Stále nám chodí děkovné dopisy od vlastníků Apple Watch, kteří nyní zjišťují, že trpí nepravidelným tepem. Chceme dosáhnout hlubšího porozumnění o následcích a prevenci spojené s časnou detekcí tohoto problému. Spolupráce s Johnson & Johnson si velmi vážíme, protože má již spoustu zkušeností s výzkumem kardiovaskulárních chorob,“ říká Jeff Williams, provozní ředitel Applu.

Výsledek falešně pozitivní

Kardiolog Paul Burton, viceprezident pro interní medicínu v Johnson & Johnson, však upozorňuje, že ačkoliv hodinky dokáží arytmii rozpoznat s relativně velkou přesností, může se stát, že ukáží výsledek falešně pozitivní. Uživatelům je tedy doporučeno, aby v každém případě ihned navštívili lékaře pro hlubší diagnózu. Burton zároveň věří, že studie má velký potenciál lidem dokázat, že nepravidelný srdeční tep je častějším problémem, než se na první pohled může zdát. V případě, že budou použity k diagnostice těchto problémů právě Apple Watch, je opravdu možné riziko mrtvice snížit.

Apple ve zdravotnictví

Nová studie s Johnson & Johnson není jediným případem, kdy se Apple pouští do oblasti zdravotnictví. V listopadu 2017 navázal spolupráci s fakultou medicíny na Stanfordské univerzitě, kdy zahájil výzkum týkající se jeho aplikace Heart Study používající tepový senzor Apple Watch ke sběru dat o arytmii. Tato studie stále pokračuje a Apple také doufá, že majitelé iPhonů budou více využívat ke sběru dat o svém zdraví dedikovanou aplikaci Zdraví. CEO Applu Tim Cook nedávno zmínil pro americký deník USA Today, že ambice Applu v oblasti zdravotnictví jsou opravdu velké. „Myslím, že jednou se ohlédnete a uvidíte, že Apple má v pokroku ve zdravotnictví velkou zásluhu.“

Komentáře