Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple loni splnil finanční cíle a jeho šéf Tim Cook si díky tomu přišel na více než 15 milionů dolarů
Foto: ICDPPC

I přes různá zakolísání se Applu v minulém roce nadmíru dařilo a kalifornský gigant splnil většinu předem naplánovaných finančních cílů, včetně překročení bilionové hodnoty společnosti v dolarech. To mimo finanční stability ve firmě samozřejmě znamená i další tučné bonusy pro klíčové lidi na nejvyšších pozicích, tudíž i výkonného ředitele Applu Tima Cooka. Ten si tak loni přišel na téměř 15,7 milionu dolarů, v přepočtu více než 348 milionů korun.

Nejzásadnější vliv na tuto částku měly právě zmíněné bonusy, které činily celých 12 milionů dolarů. Standardní plat Tima Cooka se pohybuje na hranici 3 milionů dolarů ročně a celkem 682 219 dolarů činily další kompenzace a bonusy, mezi kterými je například rozpočet na osobní ochranku ve výši 310 tisíc dolarů nebo osobní náklady na cestování ve výši 294 tisíc dolarů.

Oproti roku 2017 se pro Tima Cooka jedná v rámci Applu o nárůst příjmů ve výši 22 procent. I tak ovšem není zdaleka nejlépe placeným zaměstnancem Applu za minulý rok. Na vedoucích pozicích ho totiž předběhly hned čtyři další osoby v čele se senior viceprezidentkou Kate Adams s celkovou odměnou ve výši 26,7 milionu dolarů při základním platu 884 tisíc dolarů.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Následovali ji COO Applu Jeff Williams s 26,54 miliony dolary, viceprezidentka retailu Angela Ahrendts s 26,53 miliony dolary a finanční ředitel společnosti Luca Maestri s 26,5 miliony dolary. Všichni pak s milionovým základním platem, zbytek činily pouze finanční odměny, které se rok od roku zásadním způsobem liší. Většina z nich je navíc přidělována ve formě akcií, nikoliv finanční hotovosti jako v případě Tima Cooka.

I přes o něco nižší odměnu než v případě ostatních pracovníků se nicméně Cook naplno soustředí na rozvoj společnosti a ani na chvíli si nechce připustit, že by Apple nadále finanční cíle neplnil. Aktuálně se spekuluje o tom, jak dobře se prodávají nové iPhony, které kvůli své vysoké cenovce zaostávají na některých finančně slabších trzích a Apple kvůli tomu dokonce o 10 procent snížil jejich výrobu.

Mírné zakolísání

Firma Tima Cooka se navíc rozhodla od příštího období neuveřejňovat přesné výsledky prodejů jednotlivých zařízení, což v žádném případě nepomohlo situaci na akciovém trhu, kde prozatím Apple za poslední měsíce strmě klesá. Cook si je ovšem jistý, že jsou tohle všechno správné kroky a dost pravděpodobně se mu podaří cíle naplnit i příští rok.

Foto: Apple

Ostatně mezi lety 2016 a 2017 se podařilo Cookovi vlastní odměny za výkon navýšit o celých 46 procent, loni pak oproti roku 2017 o 22 procent. Pokud se podaří i v tomto roce přivést na trh silné produkty do firemního portfolia, žádný zásadní pokles se neočekává.

Komentáře