Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má jeden z největších dluhů ze všech amerických firem. Zároveň ale i nejvíce hotovosti
Foto: Foster + Partners

Následující řádky vás možná překvapí, protože je Apple dlouhodobě v pozici firmy, která se chlubí svými obrovskými rezervami na poli hotovosti, jež slouží k vykrývání slabších období nebo k akvizicím dalších společností a talentů. Nicméně cupertinská společnost je zároveň i jednou z vůbec nejzadluženějších společností ve Spojených státech.

Konkrétně má dle serveru The Information Apple v závazcích 114,5 miliardy dolarů, v přepočtu tedy více než 2,5 bilionu korun, což ho řadí na čtvrtou příčku mezi americkými firmami jako AT&T (mobilní operátor), Ford či GE, tedy samozřejmě pokud nebereme v potaz společnosti z finančního sektoru. Na druhou stranu nutno dodat, že má Apple zároveň přes 237 miliard dolarů, respektive 5,3 bilionu korun, ve finančních rezervách.

Každý rok navíc do této kasičky přisype další desítky miliard dolarů, které plynou především z prodejů iPhonů a dalších chytrých zařízení. Na jednu stranu by tak mohl Applu svůj dluh splatit okamžitě, na druhou stranu se to ale kalifornské firmě nevyplatí, jelikož využívá dluhu pro bezpečnější cashflow.

Co stojí za narůstajícím dluhem

Dluh Applu je nicméně poháněn dobrými účely, tedy alespoň pro vedení společnosti. Poslední roky si totiž Applu půjčuje finanční prostředky k tomu, aby vyplatil některé stávající akcionáře a získal od nich zpět část akcií. Své finanční rezervy tak stále nechává mimo Spojené státy, aby se vyhnul obrovskému zdanění zisků ze zahraniční činnosti. A to i přesto, že v loňském roce prošla novela zákona, která by umožňovala firmám převést zpět do USA část příjmů za výhodnějších daňových podmínek, pokud budou sloužit pro akvizice či zpětný odkup akcií.

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

I tak je pro Apple ovšem výhodnější svůj dluh postupně doplácet příjmy přímo ze Spojených států, než sahat na finanční rezervy mimo toto území. Funguje tak velmi podobně jako další američtí giganti v čele s Oraclem či Microsoftem. Na první pohled se může zdát, že Apple chystá nějakou obrovskou akvizici, jako se dříve spekulovalo například o kalifornské automobilce Tesla Elona Muska. Ani to ovšem nebude pravý důvod.

Finanční rezervy jsou důležitější, než kdykoliv předtím

Mít dostatek finanční hotovosti může být v tomto roce a následujících letech důležitější, než si mnoho lidí a firem připouští. Dle vývoje trhu se pomalu blížíme do bodu, ve kterém přijde další krize nebo minimálně zásadnější zakolísání, jež ovlivní množství peněz, které banky půjčují, v lidech se znovu vyvolá nejistota a firmy budou místo žní zažívat těžké období, pro které je dobré mít dostatečnou rezervu.

Přesně na to sází Apple, který by se svými 237 miliardami dolarů dokázal pokrýt i bez jediného prodaného zařízení či služby minimálně celý jeden rok provozu (v roce 2018 činily celkové operativní náklady 194,6 miliardy dolarů). Samozřejmě to má Apple zároveň složitější než další technologičtí giganti, protože jednotlivá zařízení vyrábí.

Oproti tomu třeba společnost Alphabet, pod kterou spadá Google, nebo největší sociální síť Facebook nemá prakticky žádné zadlužení, veškerý svůj další vývoj již dlouhou dobu financuje z vlastních prostředků. Pro takové firmy je navíc jednodušší optimalizovat náklady, nemusí ani počítat s plánem produkce, problémy při výrobě nebo skladovými zásobami a rozdělením prodeje. Finance Applu jsou tak jedny z nejsilnějších mezi americkými firmami, a dost možná nejen mezi nimi.

Komentáře