Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má nového manažera bezpečnosti. Je jím bývalý zaměstnanec a kritik Facebooku Sandy Parakilas
Foto: Foster + Partners

Není tomu tak dávno, co Apple podnikl důležitou změnu ve svém nejvyšším vedením, když bývalého šéfa divize pro umělou inteligenci Johna Giannandreu povýšil na viceprezidenta strojového učení a AI strategií. Pro firmu šlo o poměrně logický krok, jelikož se tímto rostoucím technologickým trendem začíná zabývat čím dál více a Giannandrea je v této sféře obecně velice důležitou osobností. Apple má nicméně mnohem více bodů zájmů, mezi které patří i bezpečnost. A právě tam se nově odehrála další zajímavá změna.

Na pozici manažera pro ochranu soukromí má nyní dle zpráv serveru Financial Times nastoupit Sandy Parakilas, který v minulosti působil ve Facebooku, kde se přes rok a půl specializoval na monitorování uživatelského soukromí a dodržování bezpečnostních norem vývojářů. Byl také jedním z prvních lidí, jenž výkonným pracovníkům firmy Marka Zuckerberga zdůrazňoval, že jejich „podivné“ nastavení ohledně sdílení uživatelských dat může mít v budoucnu na fungování firmy radikální dopad.

Sandy Parakilas (Foto: FRONTLINE PBS | Official/YouTube)

A právě tento aspekt je na celé situaci nejzajímavější. Parakilasovy námitky na tento možný problém nebyly v roce 2012 ze strany Facebooku brány vůbec vážně, což prakticky začátkem roku 2018 vyústilo v kontroverzní kauzu s Cambridge Analytica, díky níž byla zneužita data milionů uživatelů této sociální sítě pro politické účely. V rámci tohoto problému dal Parakilas dokonce důkazy britskému parlamentu o tom, že zabezpečení uživatelských dat v období 2010–2014 bylo výrazně nedostačující.

Parakilas nicméně nebyl kritikem jen Facebooku. Obecně se snažil apelovat na ostatní technologické společnosti, ať zlepší své normy pro ochranu uživatelů, zavedou šifrovanou komunikaci a průběžně „ověřují pravdivost vyjádření, s nimiž se denně střetávají miliony lidí“. Za svou kariéru mimo jiné působil i v Uberu a také v organizaci Center for Humane Technology, kde spolu s příslušnými členy navrhovali přísnější regulace pro technologické firmy a prosazovali bezpečnější podmínky pro lidi na internetu.

Parakilas během rozhovoru s Bloombergem (Foto: Bloomberg Technology/YouTube)

V Applu pak má Parakilas úzce spolupracovat s týmy napříč celou společností a kontrolovat, zdali vyvíjené produkty dostatečně chrání uživatelská data, respektive zdali jich sbírají jen nutné minimum, které by se navíc mohlo ještě redukovat. Jde tak o zajímavou a důraznou posilu, díky níž by Apple měl ještě výrazněji posilovat svou pevnou pozici na poli ochrany soukromí a bezpečnosti.

Komentáře