Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple propustil přes 200 zaměstnanců z divize pro vývoj samořídících systémů
Nadšenecký koncept budoucího vozu od Applu (Foto: Ali Cam/Behance)

Apple byl vždy tajnůstkář, co se týče jeho chystaných plánů. Pokud však ale existuje jedna konkrétní iniciativa, která je rouškou tajemství zaobalena více než vše ostatní, jsou to samořídící systémy v rámci projektu Titan. Vedle výkonných pracovníků a příslušného týmu snad nikdo neví, co má cupertinská společnost s autonomními technologiemi přesně za lubem.

Jednou se mluvilo, že chystá vlastní samořídící auto. Poté přišly informace o tom, že vůz pro Apple nemůže dávat smysl a raději využije expertní know-how pro vývoj autonomních systémů, které by licencoval automobilovým výrobcům třetích stran. Koncem loňského roku se však spekulace o výrobě jablečného auta rozvířily znovu.

Do Applu totiž přišel bývalý seniorní designér v Tesle Andrew Kim, který se v automobilce Elona Muska podílel na vzhledu vozů Model 3, S, X, Y včetně Roadsteru V2 a elektrického kamionu Semi. Nehledě na to, že pár měsíců před ním se do Cupertina z Tesly vrátil i šéf automobilového inženýringu Doug Field.

Foto: Tesla

I přes tyto personální změny indikující možnou produkci vlastního „iCar“ se gigant pod vedením Tima Cooka s největší pravděpodobností momentálně soustředí na vývoj především samořídících systémů a návazných technologií. Nyní je však otázkou, jak to v jádru této divize vlastně vypadá. Podle serveru CNBC totiž Apple z tohoto týmu za poslední týden propustil přes 200 zaměstnanců.

Potvrdil to i mluvčí společnosti, který celou situaci doplnil slovy: „Nepřestáváme věřit, že v autonomních systémech je obrovská příležitost. Apple má unikátní schopnosti do této oblasti přispět a je to pro něj jeden z nejambicióznějších projektů založených na strojovém učení vůbec.“ Skutečnost o odchodu pracovníků z této divize by navíc nemusela být ani tak vyhrocená: podle všeho se řada z nich uchytí v jiných projektech, které by se samořídící iniciativou mohly mít návaznost.

Foto: Ali Cam/Behance

Tak či tak, detailnější informace o těchto plánech stále zůstávají neznámé. Ačkoliv Apple své autonomní technologie nějakým způsobem testuje v reálném provozu, neví se, v jaké jsou fázi nebo kdy se vůbec dostanou na trh. Pokud by se však společnost měla držet názorů svého spoluzakladatele Steva Wozniaka, patrně je v dohledné době ani nevydá.

Komentáře