Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Store v Praze? Prestižní a krásný by jistě byl. Až tolik nového by ale Česku nepřinesl
Tim Cook s Andrejem Babišem

Před necelým týdnem se na setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu sešel premiér Andrej Babiš s šéfem Applu Timem Cookem. Babiš s jedním z nejvýznamnějších světových byznysmenů údajně mluvil i o případném Apple Storu v Praze, který označil za věc prestiže a na svých profilech na sociálních sítích informoval, že bude „bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi“. Jenže jaký by vlastně pro „naše“ lidi měl Apple Store přínos?

Babiš údajně navrhl Timu Cookovi pro vybudování exkluzivní prodejny budovu Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí, přičemž šéf Applu měl dle českého premiéra ihned zareagovat a založit koordinační tým pro veškerou náročnou přípravu. Třeba se tedy v nejbližších letech výkladní skříně mezi prodejnami se zařízeními od Applu skutečně dočkáme a nutno podotknout, že o prestižní záležitost by se pro Prahu skutečně jednalo. Prodejny Apple Store jsou zatím jen v 10 zemích Evropské unie a žádný stát z regionu střední a východní Evropy mezi nimi nenajdeme. Nejblíže mají Češi Apple Store v Drážďanech a ve Vídni.

Prodejny Applu bývají umístěné na velmi prestižních adresách a obvykle se jedná o architektonické skvosty. Jenže kromě jakési blyštivé prezentace vysoké životní úrovně by toho Apple Store do České republiky až tak moc nepřinesl. Produkty Applu jsou u nás běžně k dostání v prodejnách prémiových certifikovaných prodejců APR (Apple Premium Reseller) i prostřednictvím klasických e-shopů s elektronikou, a to za ceny odpovídajícím těm v zahraničí. Apple Store by tedy po produktové stránce nenabídl nic nového.

Apple Store ve Vídni (Foto: Apple)

Babiš prohlásil, že chce, aby i čeští občané měli možnost koupit si technologické novinky Applu ve stejný čas jako v zemích, které mají Apple Store. Tato úvaha ale nedává úplně smysl. Apple některé produkty sice uvolňuje na světové trhy postupně, ale klíčem při rozhodování pro firmu nebývá přítomnost Apple Storu. Některé novinky (naposledy třeba AirPods) nejdříve putují na ty nejvýznamnější světové trhy, jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Německo či Francie, ale počkat si musejí třeba i Švýcaři či Nizozemci, kteří své Apple Story mají. To, kdy produkt dorazí do dané země, zkrátka nesouvisí s tím, zda je v zemi Apple Store.

Apple Store v Praze by na druhou stranu znamenal příchod oficiálního zastoupení firmy do České republiky, se kterým by dorazil i rychlý oficiální servis. Zařízení od Applu si samozřejmě můžete v Čechách nechat opravit i nyní, ale Apple Store by měl oproti ostatním prodejcům nabízet mnohem rychlejší opravy včetně možnosti okamžité výměny vadného kusu za nový. Nyní je servis řešen zasíláním zařízení k externím partnerům či do centrálního servisního střediska Applu mimo Českou republiku. Výhodou Apple Storu je i možnost si k zařízením pořídit prémiovou záruku AppleCare, ale faktem je, že někteří čeští prodejci nabízí obdobné možnosti.

Pohled na zaplněný londýnský Apple Store na Regent Street

Závěr je tedy takový, že běžným zákazníkům by Apple Store v Praze na straně zařízení nic nového nenabídl a znamenal by především rychlejší servis. Skalní fanoušci značky by jej na druhou stranu jistě ocenili, protože Apple Store slouží jako jakýsi svatostánek pro své příznivce. Milovníci Applu si v něm mohou zařízení v krásném prostředí ozkoušet a popovídat si s nadstandardně vyškoleným personálem, který je zaměstnáván přímo Applem. V Apple Storu pak bývají také pořádány všemožné workshopy a akce pro příznivce značky.

Komentáře