Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple varuje investory: čtvrtletní výnosy budou až o 9 miliard nižší, o iPhony není zájem
Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook včera zveřejnil dopis určený investorům a varoval je, že finanční výsledky za uplynulý kvartál, které bude firma zveřejňovat 29. ledna, budou slabší, než se očekávalo. Na vině mají být nové iPhony, o jejichž slabých prodejích se spekuluje dlouhodobě. Nyní ale přichází první potvrzení ze strany samotného Applu.

iPhone XS, větší XS Max a levnější XR jsou bezesporu výborné telefony, ale ukazuje se, že tentokrát to Apple se šponováním cen svých telefonů možná přehnal. Vždyť „levný“ model XR startuje na 22 490 korunách a model XS začíná na 30 tisících. Nejdražší varianta iPhonu XS Max s 512GB pamětí pak stojí neuvěřitelných 43 490 korun. Není tedy divu, že se lidé zdráhají nové modely pořizovat, zvlášť když Apple u starších zařízení poskytuje dlouhou podporu a iPhony fungují dobře i po letech.

Jony Ive, šéfdesignér Applu, a Tim Cook si prohlíží nový iPhone XR

Výrazněji oslabená je poptávka v Číně, což je pro firmu samozřejmě špatná zpráva. Apple vidí obrovský potenciál čínského trhu s nejrychleji rostoucí střední třídou na světě a vyvíjí velké úsilí, aby v nejlidnatější zemi uspěl. Cenová politika firmy růst v Číně bohužel brzdí. Zájem o iPhony ale neklesal jen v Číně. Cook v dopise píše, že poptávka po telefonech firmy byla nižší, než Apple očekával, i na některých rozvinutých trzích.

Prodejům dle Cookova dopisu uškodil silný dolar, vysoký tlak na dodavatele zapříčiněný řadou nových produktů představených na podzim a také pnutí mezi Spojenými státy a Čínou, které obchodu mezi oběma zeměmi rozhodně neprospívá. Čínská ekonomika je podle šéfa Applu v důsledku politických třenic mezi Donaldem Trumpem a Čínou pod značným tlakem.

Jako další důvod toho, proč se letošním iPhonům tolik nedaří, uvedl Tim Cook novou možnost levné výměny baterie u starších zařízení. Apple s programem na výměnu baterií přišel po kauze se zpomalováním starších zařízení. Firma dle svých tvrzení snižovala výkon u telefonů s baterií se špatnou kondicí, aby předešla problémům jako nečekané vypnutí telefonu či dokonce poškození vnitřních součástek.

V důsledku kauzy Apple spustil program na výměnu starších baterií za zvýhodněnou cenu 29 dolarů (v přepočtu zhruba 650 korun), aby si odbornou i laickou veřejnost naklonil zpět na svou stranu. Před spuštěním programu přitom stála oficiální výměna baterie 79 dolarů, tedy necelých 1 800 korun. Program tedy zapříčinil, že nyní mnoho lidí sáhne k levné výměně baterie a odbourá tak jeden z problémů svého telefonu, který by je dříve třeba dovedl ke koupi nového zařízení.

Zdroj: Apple

Zajímavé je, že ostatní divize Applu meziročně vyrostly, a to zhruba o 19 %. iPhone se ovšem na úspěchu Applu podílí tak zásadně, že jakýkoli propad prodejů je nesmírně znát. Tim Cook v dopise nastínil, že firma očekává až o 9 miliard dolarů nižší výnosy než původně. Burza na toto prohlášení rychle zareagovala a hodnota akcií Applu po začátku obchodování klesla o 10 %.

Komentáře