Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple za první čtvrtletí dosáhl v příjmech na 84,3 miliardy dolarů. iPhony zaznamenaly zásadní pokles
Foto: Foster + Partners

Kolem Applu v posledních čtvrtletích panuje mírná nejistota. Po výsledcích za čtvrtý kvartál fiskálního roku se totiž Apple pro všechna následující období rozhodl, že nebude publikovat příjmy rozdělené na jednotlivá zařízení, což nám kromě celkového počtu prodaných kusů nedává moc jasnou představu o tom, jak zásadně se vlastně posunuly příjmy za prodej iPhonů nebo třeba iPadů.

To vyústilo až v situaci, kdy akcionáři trochu zpanikařili a akcie Applu na trhu začaly klesat. Nyní se ovšem reálně objevily výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku a zdá se, že Apple udělal dobrý krok, jelikož celkový počet prodaných kusů iPhonů znatelně klesl – což znamená, že i když se pokles projevil na počtu prodaných kusů, ne nutně jde přímo vidět v příjmech. Za poslední kvartál Apple prodal přibližně 65,9 milionu kusů iPhonů, což je o 15 procent méně než ve stejném období za rok 2018, kdy jich prodal 77,3 milionu kusů.

Pravděpodobně i to vedlo ke znatelnému poklesu příjmů oproti původním odhadům. Apple při výsledcích za předcházející období ohlásil, že počítá na první kvartál fiskálního roku 2019 s příjmy mezi 89 až 93 miliardami dolarů. Reálně se ovšem zastavily na hranici 84,3 miliardy dolarů při čistém zisku ve výši 19,97 miliardy dolarů. Ve stejném období předcházející rok Apple skončil na 88,3 miliardy dolarech se ziskem ve výši 20,1 miliardy dolarů.

Ještě o rok dříve to pak bylo 78,4 miliardy dolarů v příjmech se ziskem 17,89 miliardy dolarů. Na následující čtvrtletí ovšem Apple počítá se znatelně nižší číslem – konkrétně 55 až 59 miliardami dolarů, což by mělo představovat mírný pokles oproti loňským 61,1 miliardám.

I když šlo o mírné zklamání z pohledu odhadovaných příjmů, plánujeme další kroky s ohledem na budoucnosti Applu a poslední čtvrtletí jen dokazuje, jakou na první pohled neviditelnou sílu náš byznys má,“ komentoval výsledky šéf Applu Tim Cook. Společnost zároveň dodala, že za poslední čtvrtletí vyplatila investorům na dividendách a zpětném odkupu akcií celkem 13 miliard dolarů.

Celkový počet aktivních zařízení v oběhu pak dosáhl 1,4 miliardy kusů s růstem ve všech geografických pásmech. Od oznámení výsledků se drží akcie zhruba o jedno až dvě procenta níže oproti předcházejícímu dni, na hranici necelých 155 dolarů, což znamená v aktuálním ohodnocení celé společnosti mírný pokles na 731,6 miliardy dolarů.

Komentáře