Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple změní zdravotnictví stejně tak, jako iPhone změnil trh s telefony, říká bývalý šéf firmy John Sculley
John Sculley (Foto: Web Summit/Flickr)

Je tomu pár dní, co dal Tim Cook nový rozhovor pro pořad Mad Money, během kterého hovořil o celé řadě věcí (od propadu akcií a problémů v Číně po úspěch iPhonu XR). Patrně tím nejdůležitějším bodem však byla vize Applu k proměně zdravotnického průmyslu, u čehož Cook věří, že to bude vůbec „největším přínosem Applu pro lidstvo“. Podobně to vnímá i John Sculley, bývalý šéf společnosti v letech 1983–1993.

Ten v rozhovoru pro server CNBC komentoval, že Tim Cook „něco velkého skutečně zamýšlí“, čímž odkazoval právě na chystanou proměnu zdravotního sektoru, kde se již nyní zajímavým způsobem angažuje zejména pomocí Apple Watch a oficiální funkce pro měření EKG. „Opravdu může jít o velký odkaz, o kterém hovoří,“ dodal Sculley, jehož předpovědi mohou být velmi relevantní vzhledem ke své kariérní minulosti.

Sculley totiž v letech 1977 až 1983 působil jako CEO nápojářského giganta PepsiCo, odkud odešel na stejnou pozici do Applu. Byl to on, kterému tehdy Steve Jobs položil památnou (nyní již kultovní) otázku „Chceš až do konce života prodávat slazenou vodu, nebo jít se mnou změnit svět?“ a byl to také on, který stál za Jobsovým odchodem, když mu na popud představenstva firmy odebral manažerské povinnosti.

Tak či tak, Sculley o fungování trhu pravděpodobně dost ví i teď (což potvrzují i jeho startupové iniciativy), aby tuto zdravotní vizi Applu dokázal vyhodnotit. Dokonce věří, že sféra zdraví pod hlavičkou Cookovy firmy bude stejně tak přelomová jako iPhone, respektive jeho debut a následné úspěchy jak na trhu mobilních telefonů, tak na trhu s kompaktními fotoaparáty či hudebními přehrávači.

„Přesouváme se do éry senzorů… Algoritmy začínají být mnohem výkonnější a technologie ve spolupráci se zdravotní péči se odklání od původního vertikálního, izolovaného a vysoce neefektivního odvětví. Velcí hráči na poli zdravotnictví se chtějí přesouvat na platformy, chtějí prosazovat horizontální model, tedy takový, který vidíme například u maloobchodního prodeje, fintechů a dalších,“ zdůrazňuje Sculley během rozhovoru.

John Sculley (Foto: Web Summit/Flickr)

Zatím je však ve hvězdách, jak Apple se zdravotnictvím v následujících letech pohne. I když mu nelze upřít integraci EKG do Apple Watch, neustálé posuny balíčků CareKit a ResearchKit pro vývojáře či iniciativu pro zautomatizování zdravotních dat mezi lékaři a iPhony, aby se dokázal efektivně měřit s velkými zdravotními firmami, potřebuje něco přidat. To by však mohlo přijít ještě letos, což Cook naznačil v posledním rozhovoru. Co to však bude, to se zatím neví.

Komentáře