Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple změnil postoj. Vítězům soutěže Shot on iPhone bude vyplácet honoráře
Foto: Apple

Středeční článek o tom, jak Apple ohlásil novou soutěž o nejlepší fotky pořízené iPhonem pod označením Shot on iPhone, jste již pravděpodobně četli. V něm byla popsána jak pravidla pro účast, tak i výhry pro TOP 10 soutěžících, které začátkem února vybere odborná porota. Fór byl nicméně v tom, že Apple žádnou cenu pro výherce nevypsal.

Zájemcům se tyto podmínky pochopitelně příliš nelíbily. Konkrétně situace, kdy Applu zdarma poskytnou fotky, které společnost následně využije pro své marketingové aktivity včetně umístění na billboardy a do vybraných Apple Storů. Rázem se tedy vyrojily názory, že by kalifornský gigant měl výhercům alespoň nějakou peněžní cenu vyplatit.

Internetem se mísilo několik komentářů, kolik by měl Apple výhercům platit, přičemž tím nejprobíranějším byla částka 10 tisíc dolarů (přibližně 225 tisíc korun) za fotku. Ta je podle všeho adekvátní tomu, kolik nových zákazníků by firma teoreticky mohla nalákat k zakoupení nových iPhonů, čímž by si do své kasy přinesla patrně mnohem více peněz.

Foto: Mariko Klug/Apple

Nehledě na to, že by dle stanovených podmínek soutěže mohla danou fotku využívat nadále pod svým jménem k dalším účelům, a to už bez údajné nutnosti uvádět původ fotky (tedy jméno a příjmení autora). Z podstaty jde o poměrně logickou věc, na druhou stranu k tomuto komentáři připojilo několik protichůdných.

Pokud by totiž Apple začal soutěžícím platit, mohlo by to přilákat profesionální fotografy, kteří svému oboru rozumí více než běžní uživatelé iPhonů. Tím pádem by mohlo dojít k „neférovosti“ a o soutěž by ztratili zájem amatéři.

Foto: Apple

Apple uposlechl

Apple celou situaci vzal vážně a možná k údivu většiny změnil své soutěžní podmínky, kam nově doplnil, že „fotografové, kteří budou stát za desítkou vítězných fotek, obdrží licenční poplatek pro užívání těchto fotek na billboardech a dalších marketingových kanálech Applu“.

Co se myslí licenčním poplatek je zřejmé, nicméně stále zůstává utajené, o kolik peněz ve finále vlastně půjde. Je velmi pravděpodobné, že se tato suma na povrch v průběhu soutěže nedostane, nicméně po skončení by mohli tento honorář potenciálně sdělit samotní výherci.

Tak či tak, Shot on iPhone tak nyní nabírá nových obrátek a pravděpodobně přiláká více lidí. Pokud byste se soutěže chtěli zúčastnit i vy (v případě, že jste to již neudělali), stačí vyfotit jakoukoliv fotku iPhonem a nasdílet ji na Twitter či Instagram pod hashtagem #shotoniphone.

Komentáře