Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Díky nové technologii od AMS by horní výřez nového iPhonu mohl být výrazně obměněn
Foto: Phone Industry / Behance

Horní výřez v displeji, který se poprvé ukázal u iPhonu X, za svou existenci dokázal nejen vyvolat bohaté diskuze mezi veřejností a kritiky Applu, ale také zcela změnit globální trh s telefony, když jej takřka všichni přední výrobci přesvědčivě okopírovali. Takzvaný notch má být nicméně pouze předstupínkem k tomu, než bude dostupná spolehlivá technologie k implementování všech potřebných prvků (včetně důmyslného systému TrueDepth) přímo do displejového panelu.

Taková technologie zatím však není dostupná (minimálně v takové fázi, aby bezproblémově fungovala) a firmy jako Samsung nebo Huawei se snaží onen výřez nahrazovat otvorem v displeji, což se jeví jako zajímavá řešení, nicméně pro Apple vcelku nepravděpodobné.

Cupertinská firma se podle všeho bude zatím v nadcházejících iPhonech soustředit hlavně na zmenšení notche a díky nově představené technologii od jednoho z jejích předních dodavatelů by mohl být výrazně kompaktnější.

Návrh podoby nového iPhonu s otvorem namísto notche od Phone Industry (Foto: Phone Industry / Behance)

Společnost AMS, která pro Apple dodává senzory, totiž nově odhalila řešení pod označením TCS3701, díky němuž má být možné umístit potřebné senzory přímo pod displejový OLED panel. Ty se totiž u nových iPhonů standardně vyskytují právě v horním výřezu a pokud by bylo možné je skutečně umístit pod displej, znamenalo by to ušetření místa v notchi, tudíž jeho zákonité zmenšení.

Podle AMS by konkrétně senzor osvětlení a proximity senzor v rámci této technologie měly být schopny efektivně reagovat na okolní světlo právě i zpoza displeje, a to minimálně stejně přesně jako dosud. Navíc má být řešení přizpůsobeno i situaci, kdy by Apple a jiní výrobci telefonů chtěli zcela eliminovat jakékoliv rámečky okolo zařízení. Logicky se tak nemá jednat pouze o výřez.

Vsadí Apple na otvor v displeji? Podle designéra Bena Geskina by mohl

Nicméně vzhledem k tomu, že Apple operuje s kamerovým 3D systémem TrueDepth, který je nezbytnou součástí zabezpečovací funkce FaceID, je zatím nemožné tuto technologii přijmout tak, aby nahradila všechna „černá místa“. Každopádně jde o zajímavý krok ze strany AMS, který by mohl leccos změnit potenciálně k atraktivnějšímu designu nových smartphonů.

Komentáře