Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Google chce mít stejně dobré zabezpečení telefonů jako Apple. Chystá vlastní Face ID
Face ID je vůči maskám poměrně vysoce odolné

Zabezpečování telefonů pomocí snímání obličeje není žádnou novinkou. Už několik let zpět touto funkcí disponovaly vlajkové lodě předních výrobců, nicméně ani zdaleka nešlo říct, že jde skutečně o „bezpečný“ prvek. Vzhledem k tomu, že většina z nich fungovala na dvojrozměrném skenu, bylo možné je obejít i pouhou fotkou a důležitá deviza tak naprosto ztrácela smysl.

S velkou změnou přišel Apple v roce 2017, a to konkrétně s Face ID v iPhonu X, kterým nahradil Touch ID a prakticky mu naznačil ne příliš pozitivní vyhlídky do budoucna (ač se spekuluje, že by se Touch ID mělo ve formě displejové integrace někdy vrátit). Tento zabezpečovací systém se následně ukázal jako velmi spolehlivý.

Mohlo za to hlavně pokročilé kamerové osazení TrueDepth, které Apple nyní standardně vměstnává do horního výřezu nových iPhonů a nově také do rámečků nejnovějších iPadů Pro. Uživatelské spokojenosti spojené s tímto řešením si pochopitelně všímá i konkurence, která se snaží navrhovat podobně fungující bezpečnostní mechanismy. A nechybí ani Google.

Foto: Karl Conrad / YouTube

Ten totiž podle nejnovějších informací poukazujících na zdrojový kód chystaného operačního systému Android Q plánuje vydat svou vlastní verzi Face ID, která by měla fungovat velmi podobně. Samozřejmostí má být 3D skenování namísto nedostatečného 2D, s čímž má být spojena i řada dedikovaných senzorů pro vytvoření optimálního obličejového obrazu.

Odhalený zdrojový kód chystaného Androidu Q, který popisuje jednotlivé funkční povely

Uživatelé by pak měli mít možnost používat tuto bezpečnostní funkci nejen k odemykání telefonu, ale také k provádění plateb a přihlašování se do aplikací. Nehledě na to, že by Google konečně pro své uživatele zpřístupnil takovou bezpečnostní funkci na základě snímání obličeje, která by skutečně „fungovala“. Asi není třeba připomínat, jak různé Androidy oproti „desítkovým“ iPhonům obstály v zajímavém testu.

Zatímco však Google začíná podnikat první kroky s „androidím“ Face ID, které by se mohlo objevit v nadcházejících vlajkových lodí, Apple má postupně pracovat na zcela novém bezpečnostním systému, a to ve spolupráci s japonským gigantem Sony.

Komentáře