Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jak na screenshoty na Macu? Tipy a triky, které možná neznáte

Snímky obrazovky, tzv. screenshoty, pořizuje alespoň příležitostně snad každý z nás. Důvodem může být touha zachytit a archivovat zajímavý výstřižek z webu či například potřeba názorně ilustrovat technický problém při komunikaci se zákaznickou podporou. Důvodů, proč pořídit screenshot, se dá najít opravdu mnoho. Na Macu je naštěstí pořízení takového snímku extrémně jednoduché a intuitivní. Pojďme si ukázat, jak na to.

Snímek celé obrazovky

První možností, jak pořídit snímek obrazovky, je použití klávesové zkratky Shift + Command + 3. Touto zkratkou zachytíte obrazovku celou a screenshot se následně uloží na vaši plochu. Pokud máte k počítači připojený monitor a máte tedy více displejů, touto zkratkou pořídíte snímek všech vašich displejů zároveň.

S poslední velkou aktualizací macOS na verzi Mojave přišla nová funkce rychlé anotace snímků obrazovky a pokud tedy pořizujete jakýkoli screenshot, uvidíte jej pár vteřin po pořízení v pravé spodní části obrazovky. Tam na něj můžete klepnout a okamžitě s ním začít pracovat. Můžete přidávat různé popisky, geometrické obrazce a podobně.

Miniaturu lze navíc využít i jinak. Po kliknutím na miniaturu můžete snímek kromě úprav i třeba rovnou sdílet. Celou miniaturu navíc můžete uchopit kurzorem a obrázek rovnou přesunout do mailu a přiložit ho tak ke zprávě, do okna Finderu a rovnou si ho uložit dle svých představ, nebo jej můžete přesunout na ikonku koše a zbavit se ho. Další možnosti zobrazíte, pokud na miniaturu kliknete s přidrženou klávesou Control. Zobrazí se vám tak nabídka, skrze kterou můžete například změnit umístění, do kterého se má snímek uložit, otevřít jej v konkrétní aplikaci, nebo ho třeba smazat.

Pokud se rozhodnete do úpravy snímku pustit až později, tedy v momentě, kdy již náhled snímku na displeji nevidíte, stačí si screenshot najít na ploše. Tam jej můžete snadno otevřít v systémové aplikaci Náhled, nebo využít další novinku macOS Mojave, kterou je možnost anotování přímo z Rychlého náhledu. Stačí jednou klepnout na ikonku screenshotu, mezerníkem vyvolat rychlý náhled a v horní části klepnout na ikonku pro zobrazení anotačních nástrojů.

Snímek výřezu obrazovky, konkrétního okna či systémové nabídky

Pokud nechcete pořídit snímek celé obrazovky, ale pouze screenshot jejího výřezu či konkrétního okna, oceníte klávesovou zkratku Shift + Command + 4. Po jejím stisku uvidíte na displeji místo kurzoru jakýsi „terčík“ a pomocí tahu myší či po trackpadu budete moci vybrat pole, které chcete zachytit. Jakmile pustíte tlačítko myši, nebo uvolníte trackpad, snímek je pořízen, hned je vám k dispozici k anotaci a bude uložen na plochu.

Druhou možností je terčík namířit kamkoli do okna, které chcete snímat. Poté stačí klepnout na mezerník, čímž okno vyberete, a klepnout na trackpad či levé tlačítko myši, čímž pořídíte snímek vybraného okna. Stejným způsobem je možné pořídit i snímek docku s aplikacemi či horní systémové nabídky.

Pokročilý snímek a nahrávání obrazovky

Od příchodu macOS Mojave je navíc k dispozici ještě zcela nové souhrnné rozhraní pro pořizování screeshotů, které se skrývá pod zkratkou Shift + Command + 5. Po stisknutí této zkratky uvidíte ve spodní části obrazovky panel, s pomocí kterého můžete klepnutím na příslušné tlačítko dělat jak snímky celé obrazovky, tak i výřezy a snímky jednotlivých oken. K dispozici jsou ale navíc také tlačítka pro nahrávání displeje či jeho výřezu.

Ještě nedávno bylo pro nahrávání obrazovky nutné využívat systémovou aplikaci QuickTime Player, ale od příchodu macOS Mojave je nahrávání displeje výrazně ulehčeno. Součástí nabídky pod zkratkou Shift + Command + 5 jsou i volby s pomocí nichž můžete změnit cílové umístění, kam se snímek či nahrávka uloží, nebo třeba nastavit časovač pro pořízení videa opožděného o 5 či 10 sekund.

Aby toho nebylo málo, poslední zkratkou spojenou se screenshoty je ještě kombinace kláves Shift + Command + 6, která udělá snímek TouchBaru, tedy ovládacího OLED panelu umístěného nad klávesnicí nových MacBooků Pro.

MacBook Pro (Foto: Apple)

Praktické informace na závěr

  • Když se snímek obrazovky ukládá, používá Mac pro soubor název „Snímek obrazovky+datum+čas.png“
  • V případě, že jste si pořizování snímku rozmysleli, stačí stisknout klávesu Esc, ještě než kliknutím snímek zachytíte
  • Pokud chcete, aby se snímek neuložil na plochu, ale místo toho se zkopíroval do schránky, podržte při klikání klávesu Control. V případě využití klávesové zkratky Shift + Command + 5 stačí vybrat příslušnou volbu v nabídce
  • Snímky obrazovky lze otevírat v Náhledu, Safari a v dalších aplikacích, které umí zobrazovat či upravovat obrázky. Systémová aplikace Náhled umí snímky z formátu PNG exportovat i do jiných formátů jako JPEG, PDF nebo TIFF

Komentáře