Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jak nedostatek malých šroubků potopil Mac Pro aneb proč Apple nepřesune výrobu do USA

Donald Trump v rámci své obchodní politiky usiluje o to, aby se do Spojených států vracela výroba a americké firmy si nenechávaly zboží vyrábět v Číně. Americký prezident tak chce omezovat obchodní deficit s Čínou a zároveň vytvářet v USA pracovní místa. Jedním z Trumpových terčů je i Apple, který svá zařízení vyrábí v Číně, a Trump vyhrožuje zavedením vysokých dovozních cel na zboží z Číny. Hovoří až o clech ve výši 25 %, což už by Apple a jeho dodavatele s nejvyšší pravděpodobností vedlo k přehodnocení situace a změny organizace výroby. Do Spojených států by se ale výroba ani tak nejspíš nevrátila.

Apple již v minulosti v USA vyráběl své počítače a na tuto etapu nevzpomíná v dobrém. Svou továrnu zavřel v roce 1992, pouhých 8 let po jejím vybudování. Za pozornost ale stojí i mnohem novější zkušenost Applu s výrobou v domácích Spojených státech. Server The New York Times přinesl s odkazem na tři anonymní zdroje zajímavý příběh, jak Apple v Texasu vyráběl svůj stolní počítač pro profesionály Mac Pro a tvrdě narazil. Zradila ho totiž neschopnost výrobců v USA vyrobit malé šroubky.

Model Mac Pro z roku 2013 byl prvním produktem Applu vyráběným v USA po dlouhé době. Událost to byla natolik zásadní, že šéf Applu Tim Cook svůj záměr na výrobu počítače v USA dokonce oznámil v televizi v hlavním vysílacím čase. Výroba se ale rychle zadrhla, a to kvůli nedostatku malých šroubků a neschopnosti amerických výrobců je dodat.

Zatímco v Číně jsou továrny dodavatelů Applu schopné vyrobit prakticky jakékoli součástky za velice krátkou dobu od objednání, v Texasu firma Tima Cooka narazila. Nedostatek zakázkových šroubků způsobil zpoždění několik měsíců.

Foto: Apple

Po několika měsících Apple nakonec našel dodavatele přímo v Texasu, který mu měl být schopen 28 000 potřebných šroubků vyrobit a doručit. Jenže šroubky kvalitou či konstrukcí neodpovídaly potřebám výroby a Apple tedy nakonec součástky stejně objednal v Číně.

Úsměvným dokreslením situace pak je, že oněch 28 000 nevyhovujících šroubků z texaské továrny putovalo do výrobny Maců na dvaadvacetkrát, přičemž často je přivážel sám šéf šroubárny ve svém Lexusu.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo/Flickr)

Příběh je daší ukázkou toho, že přesouvat výrobu zpět do USA by již dnes bylo extrémně náročné. Na produkci hardwaru se podílí široká a složitě vybudovaná síť dodavatelů, výrobců, a hlavně obrovské množství pracovníků. Například v jedné továrně vyrábějící iPhony pracuje i 450 tisíc lidí.

V současné době zkrátka neexistuje země, která by byla schopna nabídnout patřičnou kombinaci rozvinutého dodavatelského řetězce, vysokého počtu kvalifikovaných pracovníků, infrastruktury k rychlému přesunu zboží a dostatečně nízké ceny. Je tedy pravděpodobné, že přesun výroby do USA si Donald Trump nevymodlí ani zavedením sebevyšších cel.

Komentáře