Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jak snadno a bezpečně vyčistit Lightning konektor u vašeho iPhonu či iPadu
Foto: MKBHD/YouTube

I když se novější iPhony dají poměrně spolehlivě nabíjet i bezdrátově, tradiční dobíjení kabelem je stále mnohem rozšířenější. Vzhledem k tomu, že je Lightning port na iPhonech (potažmo iPadech) „otevřený“ a nechrání jej žádná krytka, snadno se do něj dostane okolní špína v podobě prachu, miniaturních kousků textilií (konkrétně z kapes džín) nebo tekutiny.

Díky tomuto zanesení, které nemusí být na první pohled vůbec patrné, se pak často stává, že spoj mezi konektorem a kabelem nefunguje tak, jak by měl. Uživatelé se kabely (a případně další jiné příslušenství) snaží různě přetáčet a nakonec zpravidla vyhodnotí, že je něco špatně s kabelem a koupí nový. Mnohdy však stačí zkontrolovat jen konektor a ujistit se, že je maximálně čistý.

Pokud i vás trápí tento problém, existuje několik jednoduchých tipů, jak konektor rychle a bezpečně vyčistit v domácích podmínkách bez nutnosti docházet do servisu, respektive k nejbližším prodejcům Applu.

Foto: zollotech/YouTube

Profouknutí

Nejjednodušší metodou, jak se pokusit dostat z Lightningu špínu ven, je prosté profouknutí. Pokud se uvnitř vyskytují nějaké miniaturní částečky, které nejsou vyloženě „přilepené“ ke stěnám nebo kontaktním bodům, zpravidla lehké fouknutí vzduchu z vašich úst postačí. Je však vysoká šance, že tento způsob na první dobrou nezabere (možná také vůbec), nicméně předtím, než se pustíte do větších akcí, vyzkoušejte tuto.

Stlačený vzduch

O něco pokročilejší metodou je použití lahve se stlačeným vzduchem, která se dá sehnat i do 200 Kč. Tyto lahvičky zpravidla přicházejí s malou trubičkou, kterou stačí ke konektoru přiložit a zmáčknout. Vzhledem k tomu, že jde o silnější tlak oproti ústům, je mnohem větší pravděpodobnost, že prach a další nečistoty z Lightningu zmizí.

Je nicméně nutné brát v potaz, že Apple oficiálně nedoporučuje používání takových přípravků z důvodu možného poškození vnitřních kontaktních bodů a dalších náchylných komponent. Na druhou stranu je tato metoda poměrně běžná a pokud se provede správně a v přijatelné míře (tedy nejlépe jen jednou a ne několikrát po sobě), nic kritického by se nemělo přihodit. I tak je ale vhodné myslet na doporučení Applu.

Párátko či mezizubní kartáček

Pravděpodobně nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit konektor vašeho iPhonu či iPadu, je použití tenkého párátka nebo mezizubního kartáčku. Díky nim se totiž poměrně snadno dostanete do těchto nepřístupných prostor, odkud můžete nečistoty opatrně vytahovat.

A na opatrnosti to celé stojí. Rozhodně se nesnažte zbytečně tlačit. Důležité je uvnitř jemně a lehce pohybovat a nesnažit se celý proces urychlovat. Pak se totiž velmi snadno mohou poškodit kontaktní body a odrovnat tak zařízení kompletně.

Vedle párátka nebo mezizubního kartáčku můžete použít prakticky jakýkoliv tenký a ne příliš ohebný nástroj (třeba i „sponku“ na vysunování slotu pro SIM karty). I tak však ale platí zmíněné řádky.

Foto: BeatTheBush/YouTube

Pokud by ani tyto metody nepomohly, je nakonec nejlepší navštívit specializovaný obchod, kde vám pomohou. Možná totiž skutečně půjde o vnitřně poškozený konektor, který vám brání nabíjení. Poté se můžete rozhodnout, jak s celou situací naložit.

Komentáře