Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Legendární Macintosh oslavil 35 let existence. Šlo o první počítač s grafickým rozhraním a displejem

Od zahájení prodeje prvního počítače Applu a jednoho z prvních počítačů vůbec, který obsahoval zabudovaný displej a na svou dobu pokročilé grafické rozhraní, s názvem Macintosh uplynulo již 35 let. Tehdy šlo o nástupce počítače LISA a původní cena začínala na 2 495 dolarech, což bylo v dnešních cenách představovalo přibližně 6 tisíc dolarů, tedy 136 tisíc korun.

Legendární Macintosh vstoupil na trh s 8 HMz procesorem Motorola 68000 a 128 KB RAM, slotem pro 3,5″ diskety a devítipalcovým černobílým displejem s rozlišením 512 na 342 pixelů. Představen byl tradičně spoluzakladatelem Applu Stevem Jobsem, který v roce 1984 přišel na pódium a před všemi vytáhl Macintosh z tašky, vložil do něj disketu a ostatní už jen pozorovali náběh systému a zobrazení nápisu „Hello“.

V průběhu let se Macintosh postupně změnil na zkrácený název Mac a vydržel až dodnes, byť v úplně jiné a moderní formě iMacu. Během včerejšího dne v rámci výročí zavzpomínal i stávající šéf Applu Tim Cook:

Dnes nám již podobná zařízení přijdou jako samozřejmost, ale tehdy se Apple velkou měrou zasloužil o budoucnost počítačů jako takových. A nebylo to jen kvůli samotnému hardwaru, ale především snahou o tvorbu přívětivého uživatelského rozhraní, které obsahovalo základy mnoha aplikací, jež známe dnes. Součástí byl grafický editor MacPaint, textový editor MacWrite nebo software System a Finder, jež je k dispozici v Mac OS dodnes. Součástí bylo i mnoho her, včetně Solitaire nebo Maze.

Prostředí bylo pro většinu uživatelů přívětivé a intuitivní, říkaly jedny z prvních recenzí, a Apple systém propagoval jako nástroj pro kreativní lidi. Vlastně dodnes jsou často jeho produkty spojovány s umělci a designery, kteří je právě pro uživatelské rozhraní a podporu některých specifických grafických aplikací používají.

Nepřicházela samozřejmě pouze chvála, uživatelé si stěžovali na to, že po instalaci operačního systému zbylo tak málo paměti, že bylo prakticky nemožné vytvořit například dokument o více než 8,5 stránkách textu a že se takový dokument načítal zhruba 27 vteřin. Jiným zase chyběl podpora barev nebo kompatibilita s programy MS-DOS či se jim dokonce nelíbil jednotvárný vzhled a chtěli více barev.

Nostalgie na dosah ruky

Pokud byste si chtěli tehdejší dobu trochu připomenout a zahrát si některé z původních her, které běžely před 35 lety na Macintoshi, lze využít emulátoru od nadšence Joshe Jurana, který dokáže spustit 68K aplikace Macu na novějších zařízeních a systémech. Emulátor lze využít na Mac OS, Mac OS X, Linuxu a také Androidu na mobilu. Díky tomu si tak můžete zahrát takové legendární  herní pecky jako zmíněný Solitaire, Amazing, Missile nebo AIGO.

Foto: Josh Juran

Komentáře