Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Mladá umělkyně založila v Česku první online školu kaligrafie, v níž probíhá výuka na iPadu

Kaligrafie, nebo také umění krasopisu, byla možná před několika lety ještě passé, v posledních letech se ale tento obor stává opět oceňovaným uměním. Služby kaligrafiků využívají dnes lidé v pracovním, ale i osobním životě, a někteří si umění dokonce postupně osvojují také. Důvodem je především to, že výuka se s dobou znatelně zmodernizovala, a proto dnes již neprobíhá pouze na papíru, ale i online prostřednictvím grafických editorů.

Stejně tak vyučuje svůj kaligrafický kurz i Tatiana Nemna, která přinesla do Čech úplně první online školu uměleckého psaní LetterArt.cz, kde se zájemci mohou učit z pohodlí domova a nemusí docházet na lekce, jak tomu bylo dosud běžně zvykem. A co víc, mezi její hlavní zbraň patří iPad.

Zakladatelka první online školy letteringu a kaligrafie v Česku Tatiana Nemna

Návrat k dětství

Běloruská rodačka měla umění od mala v krvi a snila o tom, že ji jednou bude živit. Ačkoliv se nakonec rozhodla vystudovat pedagogiku, ke své zálibě z dětství se přeci jen po několika letech vrátila a přinesla ji v pozměněné podobě až do Čech. Po získání titulu nastoupila v Bělorusku na pozici webového designéra, v Čechách se potom chvíli věnovala i marketingu.

Cítila ale, že její práce ji nenaplňuje, a tak začala po večerech malovat a vášeň z dětství si znovu rychle zamilovala. Aby své schopnosti zprofesionalizovala, rozhodla se navíc začít navštěvovat odborný kurz kaligrafie a letterringu. „Chodila jsem na různé kurzy a chtěla jsem se naučit něco nového. Jedním z nich byl právě kurz moderní kaligrafie a letteringu v jednom pražském ateliéru. Tak mě to bavilo, že jsem každý večer po práci další tři až čtyři hodiny ještě sama psala,“  říká Tatiana.

V souvislosti se svou vášní k malování i zkušenostem, se nakonec stala ve stejné umělecké škole vedoucím kurzu. A aby byla schopná poskytnout svým žákům tu nejlepší možnou kvalitu výuky, sama se ve volném čase učila od špiček oboru uměleckého psaní. „Pokračovala jsem v brushletteringu a letteringu a neustále jsem se učila u těch nejlepších, jako je třeba Anna Rolskaya z Portugalska nebo Švýcar Stefan Kunz,“ popisuje.

Hobby jako zaměstnání

S neustálým zlepšováním a vedením kvalitního kurzu začala Tatiana přemýšlet, zda se vyplatí pracovat jako zaměstnanec, když by sama mohla dělat to samé ještě líp a podle vlastních pravidel. Ačkoliv si nebyla zcela jistá tím, že se její nabídka uchytí a byla si vědoma zodpovědnosti, rozhodla se s pomocí svého manžela nakonec začít s vlastní výukou.

Vzhledem ke svému mladému věku a blízkému vztahu k technologiím se rozhodla kurz vést digitálně a online i za pomocí iPadu v programu Procreate. Ten patří mezi nejoblíbenější aplikace, co se týče grafických úprav, a to hlavně díky svému přehlednému rozhraní, obrovským možnostem a podpoře kombinace iPad Pro + Apple Pencil. Standardně je pak aplikace nabízena na App Storu za 250 korun s dodatečnými in-app nákupy.

Komentáře