Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Populární přehrávač VLC slaví 3 miliardy stažení. Brzy nabídne i funkci AirPlay pro Android

Videopřehrávač VLC je legendou ve svém oboru a nesmírně populární je jak na PC, tak i na Macu a na mobilních zařízeních. Půvab tohoto softwaru spočívá mimo jiné v tom, že je vyvíjen neziskovou organizací VideoLAN, má otevřený zdrojový kód a neobsahuje žádné reklamy. To a nepřeberná řada podporovaných formátů pomohly VLC k tomu, že jeho vývojáři na veletrhu CES oznámili pokoření hranice 3 miliard stažení.

Skvělou zprávou je, že ačkoli VLC v únoru oslaví 18. narozeniny, vývoj nijak nezpomaluje. Rok 2018 přinesl například podporu Chromecastu s poslední aktualizací se přehrávač naučil číst čím dál populárnější videoformát AV1. Tím ale letošní velké novinky podle všeho nekončí.

Podle zprávy serveru Variety by měly již brzy dorazit dvě zásadní vylepšení – podporu AirPlay u aplikace pro Android a rozšířenou podporu virtuální reality. Jean-Baptiste Kempf, šéf VideoLAN a hlavní vývojář VLC, se vyjádřil, že podpora bezdrátového protokolu AirPlay by měla dorazit již zhruba za měsíc.

Novinka je skvělou zprávou pro uživatele Androidu, kteří mají doma Apple TV, protože novinka jim umožní snadno a spolehlivě vysílat video ze svého „androidího“ telefonu či tabletu přímo do televize. AirPlay navíc bude nově podporovat i celá řada televizí od značek Samsung, LG, Sony či Vizio. Ačkoliv se Apple veletrhu CES přímo neúčastní, ten letošní je pro firmu poměrně zásadní, protože ukázal, jak se společnost otevírá světu. Ještě nedávno by byl příchod AirPlay například na televize od Samsungu a na televize se systémem Android TV jen těžko představitelný.

Foto: Samsung

Co se týče podpory virtuální reality (VR), vývojáři z VideoLAN v Las Vegas demonstrovali, jak si VLC s formátem poradí a Jean-Baptiste Kempf novinářům sdělil, že funkci testují, aby fungovala se všemi hlavními VR headsety bez potřeby spoléhat se na SDK od výrobců.

Komentáře