Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Qualcomm dle svědectví odmítl dodat Applu čipy pro nejnovější iPhony
Take design může být předmětem patentů a Apple má v historii několik kontroverzí s tím spojených

Provozní ředitel Applu Jeff Williams v pondělí svědčil v rámci soudního sporu mezi Applem a americkým výrobcem čipů Qualcomm a přednesl poměrně zajímavé svědectví. Qualcomm dle Williamse v reakci na spor mezi firmami odmítl Applu dodat čipy pro aktuální modely iPhonů. Firma Tima Cooka byla tedy nucena využít čipy od konkurenčního Intelu.

Mezitímco u starších iPhonů firma z Cupertina využívala čipy od Intelu i Qualcommu, čímž optimalizovala výrobní kapacity, v případě iPhonů XS, XS Max a XR představených v září 2018 se Apple musel spolehnout výhradně na Intel. Williams se u soudu vyjádřil, že se snažil s Qualcommem vyjednávat, ale firma odmítla Applu vyhovět.

Ještě v říjnu 2017 přitom Qualcomm tvrdil, že má již čipy pro iPhony připravené a předával je Applu k testování. Pro server Bloomberg se tehdy firma vyjádřila následovně: „Jsme zavázáni podporovat nová zařízení Applu v souladu s tím, jak podporujeme všechny ostatní na trhu.“ Dle vyjádření Jeffa Williamse ale Qualcomm tomuto tvrzení nedostál a dále dodával jen čipy pro starší iPhony.

Steve Mollenkopf, CEO Qualcommu

Soudní stání bylo součástí sporu, v rámci kterého je Qualcomm obviněn ze zneužívání dominantního postavení na trhu s čipy pro chytré telefony. Qualcomm dle obvinění americké vlády účtoval výrobcům neadekvátní licenční poplatky. Další spory pak vede firma přímo s Applem.

Qualcomm mimo jiné žaloval Apple také za zneužívání duševního vlastnictví a předávání důvěrných informací včetně zdrojových kódů konkurenčnímu Intelu. Firma Tima Cooka tak údajně chtěla pomoci Intelu ve vývoji a zbavit se tak závislosti na Qualcommu. Vedle toho pak Qualcomm v říjnu tvrdil, že mu Apple na licenčních poplatcích dluží již 7 miliard dolarů.

Mezi oběma firmami běží i další spory týkající se porušování patentů ze strany Applu a Qualcomm v rámci nich již dosáhl jistých dílčích vítězství. V Číně musel Apple odvrátit zákaz prodeje starších iPhonů softwarovou aktualizací a v Německu Qualcomm dosáhl stažení iPhonů 7 a 8 z pultů Apple Storů.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Komentáře