Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Uživatelé mohli skrze skupinový FaceTime odposlouchávat druhou stranu, aniž by hovor přijala. Apple službu zablokoval

I když Apple maximálně dbá na bezpečnost svých uživatelů, nyní se postaral o takové narušení soukromí, které může být v konečném důsledku velmi závažné. Celá situace se týkala oblíbené videochatovací služby FaceTime, konkrétně jejich skupinových hovorů dostupných v iOS 12.1. Velice snadným způsobem šlo totiž zařídit, aby jedna strana volajícího slyšela tu druhou, aniž by vůbec přijala hovor.

Vše, co musel uživatel musel udělat, aby tento bug zaktivoval, bylo zavolat druhé straně v rámci klasického hovoru FaceTime. Následně během čekání, než druhá strana hovor přijme, vysunout spodní panel na obrazovce a přidat dalšího volajícího, a to konkrétně své vlastní číslo (respektive přidat sám sebe).

Názorný příklad (Foto: MacRumors)

Jakmile byl tento rychlý krok splněn, hovor se automaticky spojil, aniž by jej druhá strana vůbec přijala. Tím pádem mohl volající slyšet vše, co osoba na druhé straně říkala, a to bez jejího vědomí. Vedle toho, že bylo možné slyšet samotný zvuk, šlo dokonce aktivovat i video, a to stisknutím tlačítka pro vypnutí/zapnutí iPhonu či iPadu. Poté šel vidět i obraz (bez zvuku).

Apple samozřejmě v reakci na tento závažný problém, rozebíraný i v předních technologických médiích, zakročil a skupinový FaceTime na dobu neurčitou deaktivoval. Očekává se tedy brzké vyřešení. Po určitou dobu nicméně toto „odposlouchávání“ šlo provádět na nejnovějších verzích iOS a macOS.

Celý problém na videu vysvětlil i server MacRumors včetně názorné ukázky:

Komentáře