Inzerce      O nás     CzechCrunch  
V listopadu se prodalo o pětinu méně iPhonů než před rokem. Nejúspěšnější je iPhone XR
iPhone XR (Foto: Apple)

Nová data naznačují, že prodeje iPhonů byly v listopadu 2018 o 20 % nižší než o rok dříve. Špatnou zprávou pro Apple a jeho investory navíc je, že zatímco před rokem byl nejprodávanějším modelem iPhone X s cenou začínající na 30 000 korunách, v listopadu 2018 se nejlépe prodával iPhone XR, který startuje o 7 500 korun níže. Vyplývá to z dat společnosti Counterpoint.

Ta zároveň predikuje, že tento trend bude nadále pokračovat a že v prosinci 2018 si iPhone XR pravděpodobně ukousl ještě větší sousto na úkor dražších modelů. Objem prodaných iPhonů X v listopadu 2017 byl takřka dvojnásobný oproti objemu iPhonů XR, který si zákazníci koupili o rok později. O 5 % zaostaly prodeje iPhonu XR i za výsledky iPhonu 8 o rok dříve. Na propadu se do značné míry podílí výrazný pokles prodejů iPhonů na klíčových rozvojových trzích, jako je Čína nebo Indie.

Zdroj: Counterpoint

Data a odhady Counterpointu jsou podobná těm, se kterými přišli další analytici včetně uznávaného Ming-Chi Kua. Ten v prosinci ve zprávě investorům rovněž předvídal pro období prvního kvartálu 2019 sníženou poptávku po iPhonech. Odhaduje, že Apple za kvartál prodá něco mezi 38 a 42 miliony telefonů, což by znamenalo meziroční propad o 16 až 24 %.

Counterpoint očekává zvýšenou poptávku po starších modelech včetně modelů iPhone 7 a iPhone 8, a to především na rozvojových trzích. V zemích s nižší kupní silou se totiž současná cenová politika Applu stává nepřekonatelnou překážkou. To ostatně dokazuje i zpráva serveru Nikkei, podle kterého Apple nařídil svým dodavatelům snížit po následující 3 měsíce produkci iPhonů o 10 %.

Komentáře