Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Včera tomu bylo 9 let od představení prvního iPadu. Na keynote ho odhalil sám Steve Jobs

Už je tomu dlouhých devět let, co spatřil světlo světa jeden z nejrychleji prodávaných produktů Applu v historii. Přesně 27. ledna roku 2010 představil spoluzakladatel a někdejší šéf Applu Steve Jobs světu iPad – přenosný tablet s dotykovým displejem, s jehož prvním prototypy si Apple pohrál již kolem roku 2004.

Základem pro technologii v iPadu z roku 2010 byla pochopitelně dotyková vrstva displeje z iPhonu, kterou musela kalifornská společnost nějakým způsobem rozšířit na mnohem větší plochu a zároveň zachovat rozumnou výdrž, vyřešit problémy s Multi-Touch, tedy mnohanásobným dotykem displeje, a samozřejmě soupeřit s cenou.

Dle dostupných informací Apple od roku 2008 testoval přes 20 různých konceptů, velikostí a zpracování. Některé verze měly například plastové úchyty po stranách, jiné zase úplně jiný poměr stran, ať už s menší či větší uhlopříčkou obrazovky. Když Steve Jobs na keynote Applu novinku finálně představil, popsal ji slovy: „Je to (iPad; pozn. red.) mnohem osobnější než notebook.

Steve Jobs při představení prvního iPadu v roce 2010. (Foto: Mike Lee / Flickr)

První verze vážila 680 gramů a její tloušťka byla pouhých 1,27 centimetru. Součástí zařízení, které mělo uvnitř 1 GHz procesor Apple A4 a 16 až 64 GB kapacitu paměti, byl také 9,7″ multitouch displej. Předobjednávky pro první verze byly zahájeny 12. března 2010 s oficiálním zahájením prodeje 3. dubna téhož roku. O necelý měsíc později se začala prodávat i 3G verze iPadu.

Jen za první měsíc, a to ještě necelý, Apple prodal přes 1 milion kusů iPadů, což bylo tehdy dvakrát rychleji, než kolik potřeboval na prodej milionu kusů iPhonů. Za celý první rok jich pak kalifornský gigant prodal neuvěřitelných 25 milionů kusů a dodnes se jedná o jedny z nejprodávanějších zařízení, byť s mnohem lepším hardwarem a také podporou aplikací.

Komentáře