Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Vědci z IBM vyvíjí čip pro detekci příznaků Parkinsonovy choroby. Používají k tomu iPhone a Apple Watch

Dnes snad již nikdo nepochybuje o tom, že chytré propojení lékařských pomůcek s mobilními technologiemi je budoucností zdravotnictví. Jedním z nejlepších příkladů jsou Apple Watch, které se i díky oficiální podpoře pro měření EKG postupně stávají zásadním bodem pro naplnění těchto vizí. Jablečné hodinky však mohou sloužit i pro mnohem širší využití, čehož si nyní všiml i technologický gigant IBM.

Jeho vědci totiž průběžně na Apple Watch a iPhonech testují speciální čip, který by měl u uživatelů včas zachytit a monitorovat příznaky Parkinsonovy choroby, jedné z nejzávažnějších nemocí postihujících lidský organismus. Vše se má odvíjet přímo od nehtu na ruce, na který se onen miniaturní čip přichytí a získává potřebná data k co nejpřesnější diagnóze.

Zařízení je například schopno rozpoznat třes, svalovou ztuhlost a bradykinézu.

Právě lidský nehet má být tím nejlepším místem, odkud se příznaky Parkinsona dají zjišťovat. Vzhledem k tomu, že je na ruce, čip má monitorovat jednotlivé pohyby ruky spojené s manipulací s různými objekty, s nimiž se člověk běžně potýká. Může jít například o odemykání dveří, krájení nožem nebo třeba používání šroubováku, jinak řečeno o činnosti, během kterých se nehet nějakým způsobem hýbe a prohýbá.

Díky speciálním senzometrům, kterými je čip vybaven, se pak nasbíraná data dostanou do iPhonu či Apple Watch, kde se pomocí umělé inteligence příslušně vyhodnotí. Jde tak o poměrně nenáročný způsob, jak odhalit příznaky této závažné choroby v domácích podmínkách. Je však otázkou, kdy se takové řešení dostane na trh a zdali bude limitované pouze na iPhone a Apple Watch, nebo bude dostupné i pro ostatní platformy.

Komentáře