Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Americká armáda chce použít iPhone jako inspiraci pro výrobu modernějších zbraní
Foto: Program Executive Office Soldier/Flickr

Není nic neobvyklého na tom, že je iPhone používán jako ideální předloha pro konkurenční výrobce smartphonů, kteří jej milerádi kopírují. Prakticky se nelze ani podivovat nad tím, že i řada dalších zařízení vychází z designu (respektive vzhledu a funkcí) tohoto jablečného telefonu. Poměrně netradiční je však dávat iPhone v příklad k produkci armádních zbraní.

Právě s touto vizí přispěchala Armáda Spojených států amerických, respektive její oddělení pro sjednávání nových kontraktů mezi výrobci vojenských zbraní. Ta totiž chce, aby jejich nové modely lehkých kulometů v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) vycházely z filozofického přístupu, který byl klíčový během navrhování a výroby prvního iPhonu.

„Představte si Steva Jobse a jeho inženýry, jak se snažili přetvořit iPoud touch v první generaci iPhonu,“ navrhuje Elliott Caggins, projektový manažer pro zbraně americké armády. Tím však nenaznačuje, aby nové kulomety (respektive inovované modely M4 a M249) nabízely dotykový displej s možností surfování po internetu a aplikacemi.

Foto: EverythingApplePro/YouTube

Chce, aby se výrobci zamysleli nad jádrem celého procesu, který samotnému představení iPhonu v roce 2007 předcházel. „Měli (Apple, pozn. red.) tisíc technologií, které mohli dát dovnitř prvního iPhonu, ale raději počkali, až tato nová platforma dozraje a poté se pustili do systémových úprav,“ dodává Caggins.

Naznačuje tím poměrně jednoduchou věc: namísto toho, aby americká armáda vybavovala původní modely zbraní novými, potřebnými technologiemi, měla by vytvořit zcela novou „platformu“, do které by se jednotlivé prvky implementovaly až s postupem času. Respektive až „dozraje“.

Americký voják se starší verzí M4 (Foto: Wikimedia Commons)

Analogie této problematiky a prvního telefonu z dílen cupertinské firmy je poměrně trefná. Jakmile totiž Apple navrhoval iPhone, tvořil s ním prakticky zcela nový segment skutečně chytrých telefonů. Na trhu již existovaly zařízení (respektive technologie), kterými mohla firma iPhone hned vybavit, nicméně si raději počkala na moment, kdy bude jejich řešení vyspělé.

„Máme stovky možností, které do zbraní můžeme dát, ale raději to chceme udělat tehdy, až vytvoříme nový systém, který by využíval výhod ze všeho, jež jsme nastavili v minulosti. To znamená, že možnosti jen porostou. Stejně jako u iPhonu,“ zakončuje Caggins.

Komentáře