Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple již vyvíjí vlastní modemy, chce se zbavit závislosti na Qualcommu a Intelu

Apple se dlouhodobě snaží získat co největší část výroby iPhonů pod svou přímou kontrolu, aby omezil svou závislost na jednotlivých dodavatelích. Firma si sama vyrábí své procesory řady A pro iPhony a iPady, procesory řady S pro Apple Watch či čip W1 pro rychlé párování sluchátek AirPods a Beats. Podle nejnovějších zpráv agentury Reuters hodlá Apple portfolio komponent vznikajících přímo uvnitř firmy již brzy rozšířit, a to o LTE modemy. Agentura s odvoláním na dva zdroje z prostředí firmy tvrdí, že v hardwarovém oddělení Applu již vznikl tým, který má vývoj modemů na starost.

Apple dlouhá léta využíval bezdrátové modemy z dílen dodavatelů, přičemž nejdříve spoléhal výhradně na společnost Qualcomm, ale v důsledku sporů mezi oběma firmami začal Apple v roce 2016 postupně využívat také modemy od Intelu. U nejnovějších iPhonů již Apple nasadil výhradně čipy Intelu, protože Qualcomm dle svědectví provozního ředitele Applu Jeffa Williamse odmítl modemy firmě z Cupertina dodávat.

Výrobu modemů si Apple tedy nyní chce stáhnout zcela pod sebe a je pravděpodobné, že tomuto rozhodnutí napomohly i právě výše zmíněné tahanice. Vývoj modemů údajně získal v lednu pod svůj patronát ředitel hardwarových technologií Applu Johny Srouji, jenž do Applu přišel již v roce 2008, aby vedl oddělení zaměřené na vývoj čipů včetně procesorů řady A, které pohánějí iPhony i iPady, či speciálního Bluetooth čipu k rychlému párování bezdrátových sluchátek AirPods a Beats.

Johny Srouji (Foto: Apple)

Známky toho, že se Apple chce ze závislosti na Qualcommu a Intelu vymanit, se daly pozorovat již déle. Apple například zveřejnil náborový inzerát, s jehož pomocí hledal inženýry zaměřené na vývoj modemů pro svou kancelář v San Diegu. Aktuální zpráva je ale první potvrzení toho, že Apple svou snahu o výrobu vlastních modemů myslí skutečně vážně.

Korejský Samsung a čínský Huawei, kteří jsou největšími konkurenty Applu v segmentu smartphonů, již vlastní modemy vyrábějí. Investice Applu do vývoje vlastního modemu navíc přichází ve chvíli, kdy technologičtí lídři přicházejí s prvními vlastními modemy podporujícími rychlejší bezdrátový přenos nové generace s označením 5G. Apple tedy bude muset do vývoje zainvestovat mnoho peněz a bude pravděpodobně trvat mnoho let, než se bude moci dodavatelů modemů plně zbavit a spolehnout se na vlastní produkt. Časem by se ale Applu tento krok do neznáma mohl vyplatit.

Modemy jsou jednou z velkých nákladových položek při výrobě iPhonu a Apple za ně platí něco mezi 15 a 20 dolary za kus. Při 200 milionech ročně prodaných iPhonů tedy náklady na modemy dle analytika Stacyho Rasgona ze společnosti Bernstein šplhají mezi 3 a 4 miliardy dolarů. Firmě by se tedy měla investice do vývoje vyplatit, ačkoli by podle analytiků mohla dosahovat stovek milionů dolarů ročně.

Foto: Apple

Pokud by si navíc Apple vyráběl modemy sám, mohl by je integrovat do svých čipsetů třídy A. Huawei, Samsung a další výrobci telefonů již modemy takto integrují a výhodou je úspora místa i spotřebované energie. Telefony Applu by tak mohly ušetřit energii potřebnou například pro funkce spojené s rozšířenou realitou.

Vedle přesunu výroby modemů přímo pod křídla Applu se spekuluje rovněž o tom, že firma hodlá vyrábět vlastní MicroLED displeje a ARM procesory pro budoucí Macy. Do Applu pak nedávno dorazil také Soonho Ahn ze Samsungu, který pro korejského technologického giganta pracoval na pozici globálního šéfa zodpovědného za vývoj baterií. Dá se tedy očekávat, že Apple hodlá investovat i do vývoje na tomto poli.

Komentáře