Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay baví i po týdnu. Komerčka hlásí objem okolo 51 milionů korun, Air Bank čítá přes 34 tisíc klientů

Dnes je to přesně týden, co byla na českém trhu oficiálně spuštěna platební služba Apple Pay. Na první vlně se hned od prvního dne, tedy 19. února, začala vést pětice tuzemských bank (Air Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka) včetně fintechového startupu Twisto či společnosti Edenred pro virtuální stravenky. A dle očekávání si zákazníci možnost placení pomocí iPhonu nebo Apple Watch velmi užívají.

Úspěchu nasvědčoval již debutový den, během kterého si dlouho očekávanou platební službu Applu aktivovalo například přes 22 tisíc klientů Air Bank a 17,5 tisíce zákazníků Komerční banky. Dohromady měly tyto dvě banky za prvních 24 hodin nastřádat objem provedených transakcích atakující sumu 7 milionů korun, získanou z přibližně 22 tisíc nákupů. Situace se však po 7 dnech logicky mění.

Například Air Bank, jež podporu Apple Pay hlásila dlouho dopředu, má po týdnu čítat přes 34 tisíc aktivních uživatelů, kterým se podařilo za tuto dobu uskutečnit přes 66 tisíc plateb za více než 21 milionů korun. „I když jsme věděli, že naši klienti o službu zájem mají, tak naše vlastní interní odhady skutečná čísla zdaleka překonala,“ říká mluvčí Air Bank Jana Karasová a dodává, že zájem rozhodně nestagnuje.

Velmi dobře si vede také Komerční banka. Apple Pay si u ní zpřístupnilo do dnešního dne taktéž přes 34 tisíc lidí, kterým se povedlo uskutečnit okolo 105 tisíc transakcí v celkovém objemu necelých 51 milionů. Týdenní statistiky poskytla serveru AppleCrunch i Česká spořitelna. Apple Pay pod její hlavičkou si mělo aktivovat už 36 200 lidí (z celkové 77tisícové báze uživatelů Applu), kteří provedli přes 105 600 plateb v objemu 43,6 milionu korun.

Zajímavý je i pohled na výběry z bankomatů. Konkrétně u České spořitelny si pomocí jablečné platební služby mělo z ATM vybírat 980krát v celkovém objemu okolo 1,8 milionu korun. Bezkontaktními bankomaty, u kterých je možné iPhone nebo Apple Watch používat, disponuje mimo jiné i Air Bank nebo MONETA Money Bank, jež za první týden sedí na 32 tisících transakcích za cca 13 milionů korun od přibližně 23 tisíc klientů.

„Všechny naše služby děláme pro klienty co nejpohodlnější. Díky agilnímu způsobu projektového řízení jsme jako první a dosud jediná banka na českém trhu nabídli možnost zapnutí Apple Pay pro iPhone a Apple Watch také přímo v našem mobilním bankovnictví, Smart Bance. Proto nemusíte vyfotit plastovou kartu či kamkoliv zadávat její údaje, kartu ani není potřeba při aktivaci Apple Pay mít fyzicky u sebe. Vše máte hotovo za okamžik na pár kliknutí ve Smart Bance, pak už můžete začít platit. Zvládne to úplně každý,“ vysvětluje Jakub Komenda, vedoucí týmu mobilního bankovnictví Smart Banka MONETA Money Bank.

Apple Pay nabízí i Edenred, který umožňuje platbu pomocí virtuálních stravenek. Ten však přesná čísla neudal

Co se týče statistik mBank, ta má mít přibližně 12 tisíc uživatelů, kteří si Apple Pay již aktivovali. U J&T Banky lze očekávat nižší tisíce aktivních, ač se na povrch přesnější údaje nedostaly (26. 2. 2019, 14:35).

Zájem se zvedá také u Twista

Tradiční banky nebyly jediné, které Apple Pay integrovaly. Podporu totiž hned první den ohlásil i český fintechový startup Twisto zakladatele Michala Šmídy, který touto integrací předběhl i giganty jako Revolut nebo Curve. Jeho aktivní klientela uživatelů Apple Pay měla za první týden vzrůst na počet 4 400, respektive více jak třetinu všech uživatelů zařízení od Applu, kteří jsou u Twista. Dohromady měli udělat platby okolo 15 milionů korun.

Co dál? Internetové platby

Vedle toho, že na tuzemskou vlnu Apple Pay bude výhledově nasedat více bankovních institucí, chystá se také vyšší integraci jablečné služby pro platby na internetu. Na tomto plánu už mají pracovat firmy jako Alza.cz nebo T-Mobile, přičemž například takový FlixBus před nedávnem spustil pomocí Apple Pay platbu jízdenek na jeden klik.

Apple Pay lze používat i na Macu nebo iPadu

Komentáře