Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay baví. U Air Bank si službu první den aktivovalo přes 22 tisíc lidí, KB zaznamenala platby okolo 3,7 milionu korun

Pokud jste poslední měsíce podrobněji sledovali dění okolo kýženého příchodu Apple Pay na tuzemský trh, patrně jste mohli tušit, že jakmile se platební služba Applu v Česku spustí, bude o ní velký zájem. Všechno to nadšení z možnosti, kdy bude možné u bezkontaktních terminálů bezpečně platit přímo telefonem nebo hodinkami, si o to doslova říkalo. A jak hovoří nejnovější statistiky vybraných bank, nešlo pouze o plané nadšení.

Například Air Bank, jedna z bank, která podporu Apple Pay hlásala měsíce dopředu, za prvních 12 hodin od spuštění (cca od 6:00 do 18:00) zaznamenala přes 22 tisíc klientů, jež si jablečnou platební službu aktivovali. Ti jen za včerejší den měli navíc provést až 11 300 plateb skrze své iPhony nebo Apple Watch v celkovém objemu 3,24 milionu korun.

U Air Bank bylo velmi silné i úterní dopoledne, kdy byl nástup Apple Pay nejžhavější. V průběhu těchto hodin měli její zákazníci prostřednictvím zaplatit okolo 3 tisíce nákupů atakujících částku okolo 600 tisíc korun.

Další bankou, která se Apple Pay pochlubila hned v první vlně, byla i Komerční banka, jež taktéž zaznamenala zajímavé výsledky. Konkrétně šlo o 17 500 takzvaných early adopters, kteří si do svých zařízení od Applu přidali 20 400 příslušných platebních karet, přičemž za první den realizovali okolo 10 500 nákupů v celkovém objemu 3,7 milionu korun.

Úspěch má i Twisto

Sympatické výsledky má i fintechový startup Twisto. Do aplikace Wallet si mělo jeho Twisto kartu během debutového dne přidat okolo 1 800 zákazníků, přičemž hned necelá polovina těchto klientů měla do třetí hodiny odpolední pomocí ní aktivně platit. Konkrétně šlo o transakce v průměrné hodnotě okolo 360 korun.

“Úspěch Apple Pay předčil naše očekávání. Již od ranních hodin se strhla vlna zákazníků, kteří si přidali Twisto kartu do svých mobilních telefonů. Polovina z nich již platbu také vyzkoušela. Těší nás enormní nárůst nově registrovaných uživatelů, jejichž banka Apple Pay nepodporuje. Zajímavostí je, že mezi těmito novými zákazníky je také řada vysoce postavených manažerů těchto bank,” říká Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Údaje se samozřejmě hodinu od hodiny mění a bude zajímavé sledovat, jak se Apple Pay v následujících týdnech či měsících skutečně uchytí. Již nyní má například Alza.cz a T-Mobile pracovat na možnosti pro internetové placení skrze tuto službu a do konce roku by měly s podporou přispěchat i další banky.

Komentáře