Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay oficiálně dorazilo do Česka. Jak platební službu nastavit a používat?

Jak jsme před časem informovali, tak se dnes děje: Apple Pay bylo spuštěno v České republice. To znamená, že majitelé iPhonů a Apple Watch s účtem u kompatibilní banky si do obchodu nemusí brát hotovost ani platební kartu, ale k zaplacení jim bude stačit jejich jablečné zařízení. Pro která zařízení to platí, které banky to umožňují, jak Apple Pay nastavit a jak a kde následně zaplatit telefonem, zodpoví tento článek.

Zájemci o používání Apple Pay musí mít v současnosti účet u Air Bank, Komerční banky, České spořitelny, Monety, J&T Banky, mBank, případně mohou používat Twisto nebo Edenred. Některé přitom nemusí od začátku podporovat karty všech vydavatelů. Podporu Apple Pay chystají i další banky, ale až později v průběhu roku. Mezi ně patří: Raiffeisenbank, Fio banka, Equa bank, Creditas a ČSOB.

Apple Pay podporují iPhony 6 a novější, tedy 6S, SE, 7, 8, X, XS, XR všech velikostí, dále všechny generace Apple Watch, iPady (Air 2, Pro, Mini 3 a 4, iPad 5. a 6. generace) a Macy z roku 2012 a novější.

Foto: Apple

Před placením prostřednictvím svého Apple zařízení je pochopitelně nutné do něj přidat svou platební kartu. Tento proces je pro každý typ zařízení trochu jiný, ale jednoduchý. Je jen třeba poznamenat, že pokud chce uživatel používat Apple Pay s více zařízeními, musí do všech svou platební kartu přidat zvlášť.

Přidání karty do iPhonu:

 1. Otevřete aplikaci Wallet a v pravém hodním rohu displeje klepněte na modré tlačítko „+“.
 2. Když se spustí fotoaparát, namiřte rámeček na obrazovce na kartu, která se následně naskenuje.
 3. Zadejte trojmístný CVC kód na zadní straně karty a následujte případné instrukce na displeji.

Přidání karty do iPadu:

 1. Otevřete Nastavení a poté Wallet a Apple Pay.
 2. Klepněte na „Přidat kreditní nebo debetní kartu“.
 3. Postupujte stejně, jako u iPhonu od bodu 2.

Přidání karty do Apple Watch:

 1. Otevřete aplikaci Apple Watch na iPhonu a pak sekci „Moje hodinky“.
 2. Klepněte na Wallet a Apple Pay.
 3. Klepněte na „Přidat kreditní nebo debetní kartu“.
 4. Postupujte stejně, jako u iPhonu od bodu 2.

Přidání karty do Macu:

 1. Otevřete Předvolby systému a pak sekci Wallet a Apple Pay.
 2. Klepněte na „Přidat kartu“.
 3. Následujte pokyny na obrazovce. Buď bude třeba zadat všechny ůdaje, nebo si váš Mac kartu už pamatuje, takže bude stačit zadat CVC kód a klepnout na „Další“.

Pomocí Apple Pay je možné platit všude tam, kde jsou možné bezkontaktní platby, není tedy třeba se obávat, že stejně bude potřeba nosit s sebou platební kartu. Zezačátku to však přesto doporučujeme, na platebních terminálech nebo dveřích obchodů by se postupně měly začít objevovat loga oznamující možnost platby skrze Apple Pay.

Samotný proces placení se opět liší mezi zařízeními a způsobem autentifikace:

 • U iPhonů s Touch ID stačí podržet prst na tlačítku pro návrat na domovskou obrazovku, přiložit horní část iPhonu blízko k terminálu a počkat na autorizaci platby.
 • U iPhonů s Face ID dvakrát stiskněte boční tlačítko uspání/probuzení, podívejte se na displej pro autentifikaci skrze Face ID, přiložte horní část iPhonu blízko k terminálu a počkejte na autorizaci platby.
 • U Apple Watch dvakrát stiskněte boční tlačítko, přiložte je displejem blízko k terminálu a počkejte na autorizaci platby.

S Apple Pay lze platit také v některých aplikacích a na internetu (to platí jen pro prohlížeč Safari). Pokud uvidíte možnost „Zaplatit s Apple Pay“, klepněte na ni a autorizujte platbu buď pomocí Touch ID na Macu, Touch ID na iPhonu 6-8 nebo Face ID na iPhonu X, XS a XR. Na Apple Watch se objeví výzva ke dvojitému stisku bočního tlačítka.

Do Apple zařízení lze samozřejmě přidat více než jednu platební kartu v aplikaci Wallet zvolit, která má být k placení používána jako výchozí. V aplikaci si také lze prohlížet historii transakcí pro jednotlivé karty, jejich vybráním, klepnutím na symbol tří teček a poté na „Transakce“. Zde se v závislosti na bance a vydavateli karty mohou zobrazit buď pouze transakce provedené skrze Apple Pay nebo všechny příslušící dané kartě. Pokud náhodou používaná platební karta nabízí odměny za platby, ty platí i při používání Apple Pay.

Co se týče bezpečnosti, při probíhání transakce prostřednictvím Apple Pay zařízení terminálu nesděluje žádné informace o platební kartě, není tedy možné je takto podvodem získat. Při ztrátě nebo odcizení zařízení pak lze prostřednictvím služby „Najít iPhone“ platby skrze Apple Pay zablokovat.

Příští měsíc by se spuštění Apple Pay měli dočkat i uživatelé na Slovensku.

Komentáře