Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se dohodl s Francií. Za posledních deset let jí doplatí 13 miliard korun na daních

Obří technologické společnosti Google, Apple, Facebook a Amazon, které jsou někdy souhrnně označované zkratkou GAFA, jsou často objektem debat o odvádění nepatřičně nízkých daní v zemích Evropské unie. Američtí technologičtí giganti často nemají v Evropě žádné sídlo, aby se daním vyhnuly, nebo zisky převádějí například do Irska, kde jsou daně výrazně nižší. EU i jednotlivé členské země pro to chystají speciální daň, kterou by tyto společnosti postihly. Zemí, které na unijní opatření nespoléhá a řeší věc i po svém, je hlavně Francie.

Dle francouzského časopisu L’Express se francouzské úřady s Applem dohodly na zpětném doplacení daně za posledních deset let. Firma Tima Cooka má Francii na daních doplatit 500 milionů eur, tedy téměř 13 miliard korun. Závazek má vycházet z důvěrné dohody, která prý byla uzavřena v prosinci minulého roku.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Francouzským úřadům se dlouhodobě nelíbí, že Apple a další technologičtí giganti generují obrovské zisky, ale na daně v Evropě platí jen velmi minimální. Evropská komise odhaduje, že velké technologické firmy své zisky daní v souhrnu zhruba 9 procenty. Tradiční firmy přitom odvedou přibližně 23 % ze svého zisku. Tato nerovnost vzbuzuje kontroverze, které jsou ještě umocněny tím, že technologické firmy jako Google, Apple, Facebook a Amazon jsou vůbec ty nejbohatší na světě.

V reakci na výše zmíněný problém francouzská vláda k 1. lednu 2019 zavedla speciální digitální daň a francouzský ministr financí Bruno Le Maire doufá, že skrze novou daň do francouzské státní kasy připutuje jen v roce 2019 zhruba 500 milionů euro, tedy v přepočtu téměř 13 miliard korun. Francie pak tlačí rovněž na Evropskou unii a chtěla by, aby se zdanění velkých digitálních firem řešilo na celoevropské úrovni. Vlastní digitální daň plánuje i Rakousko a v platnost ji chce uvést v roce 2020.

Podobně jako letos na Apple si francouzský daňový úřad loni došlápl také na Amazon. S americkým internetovým obchodem se tehdy dohodl na doplacení daní za roky 2006 až 2010, a to ve výši 202 milionů eur, tedy přes 5 miliard korun.

Komentáře