Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se má v rámci projektu Titan soustředit spíše na elektrickou dodávku než osobní auto
Foto: Ali Cam / Behance

Nejen spekulace, ale místy i dost nápadné činy ze strany Applu v posledních letech naznačují, že by se tento technologický gigant kromě tradičních produktů věnoval i vývoji vlastní platformy pro autonomní řízení, respektive samotnému vozu. Ostatně to má být zaměření utajovaného projektu pod označením Titan.

Ať už jde například o loňské najmutí Andrewa Kima, bývalého designéra Tesly a vozů Model 3, S, X, Y včetně Roadsteru V2 nebo elektrotahače Semi, nebo návrat uznávaného automobilového inženýra Douga Fielda, existuje několik vodítek, díky nimž je možné tyto spekulace brát o něco seriózněji.

Pokud by tedy Apple skutečně na vlastním voze pracoval a nesoustředil se pouze na vývoj autonomních systémů, jež by lincencoval dalším automobilkám, hlavní neznámou je, jak by vozidlo vlastně vůbec nevypadalo. Vyskytují se různé nadšenecké koncepty, které iCar profilují do sportovního vzhledu, nicméně dle reportu Manager Magazine by o klasické auto vůbec nemělo jít.

Nadšenecký koncept budoucího vozu od Applu (Foto: Ali Cam/Behance)

Podle něj má totiž Apple pracovat spíše na dodávce poháněné elektřinou, pro kterou příslušní inženýři vyvíjí i vlastní baterie včetně speciálního interiéru a sedadel, jež by dotvářely údajný stříbrno-černý minimalistický design.

Tento krok by mohl dávat smysl i z pohledu přepravy zaměstnanců z jednoho kampusu do druhého, která by měla být v budoucna zašťiťována malým samořídícím autobusem. K tomuto účelu se měl Apple v polovině minulého roku spojit dokonce i s Volkswagenem (jak informuje server CzechCrunch), tudíž není od věci předpokládat, že své slovo bude mít v této iniciativě i tato něměcká automobilka.

Otázkou však zůstává, jak dobře se projektu Titan daří a jak dlouho se mu Apple bude chtít nadále věnovat v takovém rozsahu. Nedávno totiž bylo ze skupiny, která se věnovala autonomním vozidlům, propuštěno více než 200 zaměstnanců. Zda chtěl Apple zaměstnance pouze obměnit nebo zkrátka potřeboval přesunout kapacity jinam, zůstává předmětem spekulací.

Komentáře