Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se možná chystá na přechod z firmy živené iPhonem na firmu poháněnou službami
CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Apple patří do úzkého kruhu nejúspěšnějších společností na světě. To však ale neznamená, že se nemusí vyvíjet. Právě naopak. Aby na vrcholu zůstal, musí úzce sledovat vývoj trhu a technologií, předpovídat, kterým směrem se bude ubírat, a přizpůsobovat tomu svou činnost. Nyní množství indicií nasvědčuje tomu, že pro Apple bude v následujících letech velmi důležitý vývoj služeb, které nabízí a bude nabízet. Podle některých se na ně chce dokonce spoléhat jako na hlavní zdroj příjmů.

Deník The Wall Street Journal publikoval obsáhlou zprávu, v níž analyzuje nedávné změny v úzkém vedení Applu i obecnějším nabírání a propouštění řadových zaměstnanců a vyvozuje z toho možné důsledky včetně strategií společnosti pro následující desetiletí.

V posledních necelých třech měsících byl John Giannandrea povýšen z role ve vývoji strojového učení a umělé inteligence na senior viceprezidenta této divize, jehož nadřízeným je pouze Tim Cook. Giannandrea následně odvolal Billa Stasiora, několikaletého šéfa týmu vyvíjejícího Siri.

Nedlouho potom odchod z Applu ohlásila Angela Ahrendts, šéfka Apple Storů. Paralelně s těmito změnami Apple o 200 lidí snížil počet zaměstnanců podílejících se na vývoji autonomního automobilu a dále velkou část svého týmu inženýrů přesouvá k vývoji televizní streamovací služby, která by měla být představena příští měsíc.

Angela Ahrendts (Foto: Fortune Conferences/Flickr)

Podle analytika a partnera firmy Loup Ventures Gena Munstera, který se Applem zabývá dlouhodobě, tyto změny představují snahy Applu o přípravu na vývoj v průběhu následujícího desetiletí. „Technologie se vyvíjí a (Apple, pozn. red.) musí nadále pokračovat s úpravami své struktury tak, aby si byli jisti, že jsou na správné vlně,“ dodává.

Ačkoliv jsou změny ve vedení i počtech a zaměřeních zaměstnanců do určité míry zapříčiněné aktuálním vývojem příslušných divizí, lze z nich obecněji usuzovat na stupňující se reorientaci firmy na služby a potenciálně transformativní technologie. To prý až do té míry, že se mohou stát hlavním zdrojem dalšího růstu Applu a hlavní částí jeho příjmů.

Foto: Samsung

Výhody zaměření se na služby není těžké identifikovat. Trh se zařízeními se dříve nebo později nasytí a prodejní čísla se pak minimálně o trochu propadnou. Je také do vysoké míry závislý na části roku, prázdninách a svátcích, navíc v závislosti na geografickém umístění. Tyto aspekty se v posledních měsících výrazně projevují, například když byly prodeje iPhonů podstatně nižší, než Apple ve svých i tak střízlivých odhadech předpokládal.

Naproti tomu služby, alespoň v případě Applu, spočívají v kontinuálním využívání nezávisle na předchozím výčtu faktorů.  Přináší tudíž také kontinuální, pravidelný zisk. Uživatelé iCloudu, App Storu, Apple Pay nebo Apple Music je využívají dlouhodobě a pravidelně a většinou nemají důvod svoje návyky měnit, kdežto nákup nového zařízení vyžaduje zcela záměrný a specifický soubor akcí. Zatímco Apple snížil předpokládaný zisk pro první kvartál roku 2019 o téměř devět miliard dolarů, služby Applu v prvním kvartálu letošního roku meziročně vzrostly o 19% a přinesly téměř jedenáct miliard v příjmech.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo/Flickr)

V horizontu následujících několika let tak možná budeme sledovat postupný přechod Applu ze společnosti spojené především s iPhonem na společnost zaměřující se hlavně na poskytování služeb. Nelze ovšem zapomínat, že služby je možné konzumovat opět jen prostřednictvím zařízení.

Komentáře